Futboll

Zbriti me armë në fushë, Savidis: Në mbrojtje të ekipit nga institucionet e sëmura

               Publikuar në : 18:18 - 13/03/18 Enno

Ngjarja e turpshme që ndodhi në sfidën mes PAOK-ut dhe AEK-ut, në kampionatin grek, ku u ndërpre në minutat e fundit dhe fusha u pushtua nga tifozë e drejtues për një gol të anuluar.  Presidenti i Paok-ut të Selanikut, Ivan Savidis u bë protagonist të dielën në mbrëmje, pasi zbriti në fushë me pistoletë në brez, lajm që bëri xhiron e botës në vetëm pak minuta.

Reagimi i komunitetit të futbollit ishte i menjëhershëm, saqë kryeministri grek, Alexis Tsipras urdhëroi ndërprerjen pa afat të Superligës Greke, ndërsa për presidentin e selanikasve, u lëshua një urdhër arresti. Vetë ky i fundit, reagoi sot për herë të parë, nëpërmjet një letre, ku kërkon ndjesë për ngjarjen e ndodhur dhe hedh akuza ndaj institucioneve që drejtojnë futbollin në Greqi.

Ja letra e Ivan Savidis:
Të nderuar zotërinj, dëshiroj të kërkoj falje ndaj të gjithë tifozëve të PAOK-ut, të gjithë tifozëve grekë, komunitetit të futbollit. Më vjen keq për atë që ka ndodhur. Natyrisht, nuk kam të drejtë të dal në fushë në atë mënyrë. Reagimi im emocional është shkaktuar nga gjendja e përgjithësuar negative, që mbizotëron në futbollin grek kohët e fundit dhe nga të gjitha ngjarjet e papranueshme që ndodhën në fund të ndeshjes PAOK-AEK.

Veprimet e gjyqtarit, ndërprerja e ndeshjes, protestat dhe hyrja në fushë e dhjetëra njerëzve të të dy ekipeve. Të gjitha këto mund të bënin që situate të degradonte dhe qëllimi im i vetëm ishte të mbroja tifozët e PAOK-ut nga provokimet.

Nuk kisha ndërmend të ndërhyja te skuadra kundërshtare apo gjyqtarët. Nuk kam kërcënuar askënd. Unë dhe kolegët e mi jemi peng i institucionit të futbollit, që është krejtësisht i sëmurë. Po luftoj dhe do të vazhdoj të luftoj kundër sulmeve të vazhdueshme në të gjitha nivelet për një futboll të ndershëm, me arbitrim të ndershëm. Përsëri kërkoj falje! Presidenti i PAOK-ut, Ivan Savidis.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT