Kryesore

Video/Turizmi mesdhetar, media franceze: Shqipëria sfidon Portugalinë dhe Italinë

               Publikuar në : 08:09 - 03/10/18 ad min

Këtë javë  media franceze “France3”, i ka kushtuar një reportazh turizmit mesdhetarë. Sipas saj, turizmin në Mesdhe ndahet mes dy realitetesh të dallueshme.

Për media franceze, Shqipëria para së gjithash, është vendi që gradualisht po bëhet një destinacion popullor për të rinjtë. Portugalia më në fund, në Porto ka pasur një rritje të turizmit.

Turizmi në Shqipëri

Shqipëria ka jetuar për 46 vjet nën regjimin diktatorial komunist. Për shumë vite vendi nuk ka pasur kontakt me botën e jashtme deri në vitin 1992. Me peizazhet e sajj të bukura, ka qenë për disa vite një destinacion popullor turistik i të rinjve evropianë, të cilët mund të kalojnë pushimet atje. Cnmimet janë shumë të favorshme.

Turizmi në Portugali nëpërmjet shembullit të Porto

Portugalia po tërheq gjithnjë e më shumë turistë. Në gjysmën e parë të vitit, turizmi solli 7 miliardë euro, sipas Bankës Kombëtare të Portugalisë, me një rritje 13%. Rritja e sektorit të turizmit vërehet edhe gjatë muajve të dimrit me rritje prej 16% në shkurt dhe 20% në muajin mars.

Në Itali, Franco-Provencal

Franko-Provancal, ndodhet në dy enklavat e rajonit të Pulias, midis Langue d’oc dhe Langue d’oïl, të lënë pas dore nga autoritetet publike, por Franko-Provansal është gjallë edhe sot./TIRANA TODAY/

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT