Shko tek mjeku

Video/Mungesa e kalciumit, shenjat që iu paralajmërojnë

               Publikuar në : 11:03 - 18/06/18 ad min

Mungesa e kalciumit në trup shoqërohet më një sërë simptomash ndaj të cilave duhet të jeni të vëmendshëm.

Simptomat nuk ka shumë gjasa të shfaqen në fazat e hershme, por shfaqen pas një farë kohë ku trupi reagon ndaj mungesë së kalciumit.

Ju duhet të keni kujdes pasi janë pesë simptoma që iu paralajmërojnë dhe që ju menjëherë duhet të reagoni.

Ushqimet më të mira për të rikuperuar mungesën e kalciumit janë djathi, qumështi dhe arra.

Kalciumi i shërben trupit për të pasur kocka të forta, si dhe për të ndihmuar muskujt e zmerës që të funksionojnë si duhet.

Disa nga shenjat paralajmëruese janë:

Fraktura  të lehta të kockave

Dhimbje muskujsh

Mpirje

Thonjtë e dobët dhe të brishtë

Nëse ju shikoni këto shenja dhe gjendja juaj përkeqësohet është mirë të kërkoni ndihmën e mjekut./TIRANA TODAY/

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT