Kronikë

Vettingu në drejtësi mund të zgjatë për 9 vite

               Publikuar në : 17:59 - 16/09/18 lm

Vettingu në drejtësi do të duhet të vijojë 5 deri në 9 vjet (përkatësisht në nivelin e parë dhe në nivelin e dytë) duke shpresuar se sistemi i ri pas 10 vitesh të jetë shumë më i ndershëm, më profesional dhe më efektiv sesa sistemi aktual.

Po sa i njeh publiku organet e vettingut, përbërjen dhe mandatin e tyre?

Instituti i Studimeve Politike në kuadër të nismës “Reforma në drejtësi: me qytetarët dhe për qytetarët: nga ligjet tek jetësimi praktik”, ka publikuar një video mbi organet e reja të vettingut.

Çfarë janë KPA (Kolegji i Posaçëm i Apelimit), KPK (Komisioni i Pavarur i Kualifikimit), IKP (Institucioni i Komisionerëve Publikë), OMN (Operacioni Ndërkombëtar i Monitorimit) dhe si funksionojnë ato?

Mandatet, roli, përgjegjësia sot e në të ardhmen.

Cili është bilanci i deritanishëm i vettingut dhe mbi të gjitha, cilat janë pritshmëritë për 2018-2019?

Treguesit, arritjet, kritikat dhe sidomos, sfidat për më shumë shpejtësi, saktësi, transparencë., unifikim standardesh, depolitizim real, dhe shpresë se pas tyre vjen vettingu në politikë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu