Aktualitet

U sulmua me acid në fytyrë nga dy shqiptarë, ç’po ndodh sot me avokaten


               Publikuar në : 10:23 - 27/02/18 ad min

Jeta e avokates italiane u trondit në prill të vitit 2013, kur u sulmua me acid nga dy shqiptarë, të cilët ishin paguar nga ish burri i saj italian, shkruan Tirana Today. Nga kjo mizori, Lucia Annibali mundi që të mbledhë forcat dhe bëri një luftë politike, ku sot ajo është duke kandiduar për zgjedhje legjislative në Itali, raporton lepoint.fr. 

Në një fushatë të dominuar nga çështjet që kanë të bëjnë me emigrantët apo pasigurisë, Lucia Annibali, avokate i lindur në Urbino përpiqet të dalë me moton e saj kundër dhunës ndaj grave, duke kandiduar në Parma (veri).

“Shpresohet se një grua e cila ka treguar një aftësi të tillë për të riprogramuar jetën e sak do të përdorë këtë potencial në veprimin e tij publike”, tha për AFP Enrico Bruschi, farmacist në qendër të qytetit.

Në qytetin Emilia Romagna, bastion historik i majtë, ku Lucia Annibali vjen në ngjyrat e Partisë Demokratike (qendrës së majtë në pushtet), gruaja e re ka një kapital të qartë  dhe gëzon simpati, edhe pse disa kalimtarët paralajmërojnë se ajo do të gjykohet nga veprimet e saj.

“Pas agresionit që u bë ndaj meje, mendova për mënyrën më të mirë për të riorientuar jetën time”, thotë për AFP ajo duke shtuar se “Itali është bërë një simbol i guximit dhe elasticitetit”.

“Ne kemi gjetur një mënyrë të mirë për të vënë në përdorimin profesionin tim  si avokate dhe kam kuptuar se angazhimi politik mund të jetë rruga e drejtë”, ka shtuar ajo, tashmë në të dyzetat e saj.

Sfidë e re

Nëse ajo fiton në Parma, është për shkak se ai është qyteti i rilindjes, ku ajo u sulmua me acid nga ish burri jo 16 prillit të vitit 2013, gjithashtu  dhe ai me profesion avokat.

Ky i fundit, i cili nuk mundi të pranojë ndarjen mes tyre, kishte paguar dy shqiptarë për t’i dhedhur acid në fytyrë.

“Fytyra ime është gatim. I bërtita aq shumë. Kishte flluska të vogla që lëviznin në faqet e mia dhe më kujtohet të ketë marrë xhaketën time të vogël, për të mbrojtur lëkurën dhe për të shmangur dëmtimët, por nuk munda ta mbroja… “, tha Lucia Annibali.

Nga hetimet, një gjykatë në Itali denoi ekzekutorët shqiptarë, Alistin Preçetaj, 29 vjeç dhe Rubin Ago Talaban 32-vjeç,  me nga 12 vjet burg, si dhe 20 vjet për italianin Luca Varani, të akuzuar për sulmin me acid ndaj avokates Lucia Annibali.

Që nga fundi i 2016, Annibali Lucia punoi si këshilltare i ministrit përgjegjës për Mundësi të Barabarta.

“Isha gati për diçka të re”, thotë avokatja e  cila tashmë ka pësuar njëzet ndërhyrje në fytyrë.

‘Ushtritë e guximit’

Me një normë prej 27% të grave mbi moshën 15 vjeçare që thonë se kanë vuajtur dhunë fizike ose seksuale, Italia është nën mesataren evropiane (33%). Ajo renditet më e lartë se Danimarka (52%), Finlanda (47%), Franca apo Mbretëria e Bashkaur  (44%), në bazë të studimit të parë Evropën të gjerë të publikuar në vitin 2014 nga Agjencia për të Drejtat Themelore BE-ja.Shifrat që duhet të jenë të kualifikuara, vini re autorët e raportit, vendet e barabarta të Evropës Jugore janë gjithashtu ato ku gratë mbeten të heshtura ndaj dhunës.

Sondazhet e kryera në Itali tregojnë kështu një hendek të madh midis numrit të grave që pretendojnë të jenë viktima të agresionit dhe atyre që pretendojnë se kanë paraqitur një ankesë.

“Nëse ne flasim për një shumë prej këtyre rasteve në Itali është për shkak se gratë në vitet e fundit, duke ndjekur shembullin e grave të tjera, ishin të armatosur me guxim për të folur”, tha Lucia Annibali e cila në vetvete ka treguar dramën e saj në një biografi të botuar në vitin 2014. TIRANA TODAY


Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT