Të Gjitha

Të famshmit që në fillim dështuan, por nuk hoqën dorë dhe në fund ia dolën

               Publikuar në : 13:14 - 12/10/18 M. S

Henry Ford dështoi 5 herë me sipërmarrjen e tij të ndërtimit të automjeteve, para se të arrinte një sukses historik.

Shkëncetari i fashëm, Albert Einstein, nuk fliste derisa mbushi 4-vjeç. Mësuesit mendonin se ai ishte një i vonuar mendor, ndaj e dëbuan nga shkolla. Por më vonë do të fitonte Çmimin Nobel në Fizikë.

Për shpikësin e llambës elektrike, Thomas Edison, mësuesit thanë se ishte “shumë budalla për të mësuar diçka”. Por ai nuk dekurajua, dhe pas 1000 përpjekjeve të pasuksesshme, ia doli të shpikë llambën.

Kryeministri legjendar i Britanisë së Madhe, Winston Churchill, ngeli në klasën e gjashtë, ndërsa pati shumë dështime në politikë. Këmbëngulja e madhe, bëri që të zgjidhej kryeministër në moshën 62-vjeçare.

Ylli i filmit pa zë Charlie Chaplin, u refuzua fillimisht nga drejtuesit e studiove të Hollivudit. Ata e shihnin si një personazh absurd, që nuk do të shiste kurrë ndonjë film.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT