Takimi i radhës për emrin, palët s'japin asnjë detaj - Tirana Today

Takimi i radhës për emrin, palët s’japin asnjë detaj

Ministrat e jashtëm të Greqisë dhe Maqedonisë zhvilluan sot takimin e katërt mes tyre në Athinë, me ndërmjetësimin e Methju Nimiç.
Ministrat përcaktuan datën e takimit mes kryeministrave Tsipras e Zaev, që do të zhvillohet më 17 Maj në Sofje, krahas samitit mes vendeve të Ballkanit Perëndimor dhe Bashkimit Europian.


Palët janë ende larg marrëveshjes për emrin e Maqedonisë

Por mes Athinës dhe Shkupit po diskutohet skenari, që Greqia të miratojë hyrjen e Maqedonisë në NATO dhe statusin e vendit kandidat për në BE.

Ndërkohë që Shkupi përgatit ndryshimet kushtetuese për ndryshimin e emrit të Maqedonisë, me kusht që Athina të pranojë më vonë edhe anëtarësimin e këtij vendi në Bashkimin Europian.


Kategori
MaqedoniTë GjithaTrevat
Ska koment

Lini koment

*

*
Të lidhura

Kthehu