Shënohet Archives - Tirana Today

Shënohet

 • Shënohet 140-vjetori i Lidhjes Shqiptare të Prizrenit

  Kjo e diel shënon 140-vjetorin e Lidhjes Shqiptare të Prizrenit, që në Kosovë do të përkujtohet me aktivitete të shumta, kryesisht në qytetin e Prizrenit. Axhenda e aktiviteteve është si më poshtë: Ora 09:00 – Në oborrin e Lidhjes së Prizrenit vihet gurthemeli i kompozicionit të shtatoreve të liderëve...
 • Video/ “Ti hanë m*tin Edi Ramës”, shënohet incidenti i parë në protestë

  Ndodh përplasja e parë në protestë. Një qytetare është ofruar pranë podiumit teksa po fliste Basha dhe ka tentuar të qëllojnë në drejtim të tij.  Kanë qenë forcat e policisë që kanë ndërhyrë dhe e kanë larguar qytetaren nga aty. Ndërsa ajo shoqërohet nga dy efektive policise ajo dëgjohet...
 • Shënohet goli i parë në finalen Tirana-Kastrioti (Video)

  Tirana ka kaluar në avantazh përballë Kastriotit në finalen e Kategorisë së Parë. Ishte skuadra e teknikut Nika që dominoi në pjesën e parë dhe e dominoi ndeshjen, por Tirana e Ze Marias zbret më e qetë në pjesën e dytë dhe fillon të sulmojë. Ishte Greca që dërgoi...
 • Shënohet 57-vjetori i gjimnazit “Skënderbeu” në Preshevë

  Shënohen 57 vjet që nga krijimi i gjimnazit “Skënderbeu” në Preshevë. Ky përvjetor është kujtuar me një ceremoni të thjeshtë, duke bërë një organizim brenda objektit shkollor. Fillimisht drejtori i gjimnazit Nader Sadiku, bashkë me stafin, vendosën një kurorë lulesh pranë bustit të Gjergj Kastriot Skënderbeut, i cili gjendet...
 • Alarmante/Shënohet viktima e parë nga gripi, 23 mijë të prekur

  Një 44-vjeçar nga Korça me sindromin “down” dhe i prekur nga disa sëmundje kronike ka humbur jetën dy javë më parë nga gripi në reanimacionin e Spitalit të Korçës, por ngjarja u konfirmua vetëm të hënën. Vdekja është relatuar në buletinet javore të Institutit të Shëndetit Publik, por dikasteri...
 • Laç/Shënohet viktima e parë nga përmbytjet

  Gjatë ditë së sotme mësohet se është shëmuar dhe viktima e parë për shkak të përmbytje. Një ambulancë ka dalë nga rruga dhe si pasojë ka ndërruar jetë shoqëruesi i të sëmurit. Ngjarja e rëndë ka ndodhur në Laç, ku një ambulancë e cila ishte nisur nga Burreli drejt...
 • Virusi vrasës! Sot shënohet Dita Ndërkombëtare e SIDA-s

  Në gjithë botën sot shënohet Dita Ndërkombëtare e SIDA-s, e cila shihet si një mundësi për njerëzit që të bashkohen në luftën kundër virusit HIV. Organizata Botërore e Shëndetësisë dhe Qendra Evropiane për Parandalimin dhe Kontrollimin e Sëmundjeve kanë publikuar një raport këtë javë, ku është konstatuar se numri...
 • Video/ Stuhi e përmbytje, moti i keq mbërthen Greqinë. Shkon në 7 numri i viktimave

  Moti i keq ka mbërthyer Greqinë dhe si pasojë ka shkaktuar përmbytje të shumta. Mediat greke raportojnë se në Mandra është shënuar një ngjarje e rëndë, pasi një grua e moshuar humbi jetën nga stuhia e fuqishme që goditi mëngjesi e sotëm Greqinë. Sipas të dhënave te pare, 7...Kthehu