Italia Archives - Tirana Today

Italia

 • Italia nuk do të jetë në Kupën e Botës, por Buffon po

  Portieri legjendar do të jetë imazhi i kompanisë ajrore ruse “S7 Airlines”. Sipas asaj që publikohet tek e përditshmja “La Stampa”, kapiteni i Juventusit do të xhirojë një spot publicitar për këtë kompani ajrore në datat 14-16 qershor dhe me shumë mundësi do të marrë një ftesë edhe nga...
 • Italia pa trajner, tashmë kemi një favorit

  Kombëtarja italiane akoma nuk ka zgjedhur trajnerin që do ta udhëheqë në Ligën e Kombeve dhe në eliminatoret e Europianit 2020. “Axurrët” janë ende në kërkim të një trajneri, për të zëvendësuar Giampiero Ventura, i cili u shkarkua pas skuadra e tij dështoi në eliminatoret e Kupës së Botës...
 • E kërkonte Italia, Gjykata liron gruan e Mirit të Xhikes

  Manjola Prifti, gruaja e Fatmir Ramës, i njohur ndryshe edhe si Miri i Xhikes, e cila u arrestua dje me qëllim ekstradimin drejt Italisë, është kiruar sot nga Gjykata e Tiranës. Kjo e fundit ka vendosur sot masën e deyritmit të paraqitjes për Manjola Priftin. 43 vjeçarja, banuese në...
 • Tronditet Italia/Zarfe me plumba drejtuesve të arbitrave

  Futbolli në Itali gjithmonë ka pasur probleme dhe akuza të pafundme drejt arbitrave, por duket se tani situata ka dalë jashtë kontrollit. Së fundmi ka pasur kërcënime të drejtpërdrejta ndaj funksionarëve të Shoqatës Italiane të Arbitrave. Drejtuesit e Shoqatës Italiane të Arbitrave ndihen të kërcënuar dhe këtë e ka...
 • Raiola me tone të ashpra: Italia ta shpif, akoma me Buffon

  Mario Balotelli është lënë sërish jashtë kombëtares italiane edhe pse në stolin e saj është ulur një trajnerë tjetër. Gigi Di Biagio pak ditë më parë ishte i qartë kur shpjegoi arsyet se pse kishte lenë jashtë “Super Marion”: “Nuk mjaftojnë vetëm gola, duhet edhe mënyra e të luajturit.”...
 • Italia “pushton” tregun e Shqipërisë

  Ekonomia dhe importet e Shqipërisë janë të  lidhura pazgjidhshmërisht me ekonomitë e vendeve fqinje. Kujtojmë se të gjithë vendet fqinje kanë dhënë një kontribut historik në popullimin e tregut shqiptar me produktet agroushqimore, industriale dhe farmaceutike. Eksportet e produkteve shqiptare janë të vogla në sasi, por nuk qëndrojnë pas...
 • Italia në duart e rebelëve, kush është ish-kamarieri që do bëhet kryeministër

  Të dielën në Itali u mbajtën zgjedhjet parlamentare, ku forca politike që doli e para ishte “Lëvizja 5 Yjet” e drejtuar nga Luigi di Maio, një 32-vjeçar me një të shkuar jetësore të zakonshme, por me një të ardhme politike të pazakontë. Pra, me pak fjalë Luigi di Maio,...
 • Italia hedh në kosh elitën e saj, gati të fundosë edhe BE-në

    Nga Tony Barber, “Financial Times”/Zgjedhjet parlamentare të së dielës në Itali, vështirë se mund të kishin dhënë një vendim më të ashpër mbi të gafat e klasave politike, që kanë qeverisur kombin 25 vitet e fundit. Rendi politik i krijuar pas rënies së Partisë Demokristiane dhe Partisë Komuniste...
 • Italia në zgjedhje/ Sondazhet skeptike, nuk ka shumicë të garantuar

  Të gjithë italianët sot i drejtohen qendrave të votimit, për të zgjedhur qeverinë e re, e cila do të formoi parlamentin dhe drejtoi vendin për të paktën një mandat. Tre partitë kryesore që synojnë fitoren janë: Forza Italia, Lëvizja 5 Yjet dhe Partia Demokratike. Sondazhet e shumta të kryera...Kthehu