Shko tek mjeku

Shurupi i thanave, lëngu i kuq që lufton diabetin dhe plakjen

               Publikuar në : 19:08 - 09/08/18 ad min

Është koha kur thanat, frutat e vogla me ngjyrë të kuqe pushtojnë tregjet dhe na “thërrasin” t’i provojmë shijen. Të ëmbla apo të tharta, një gjë është e sigurt: ky frut me përmasa të vogla është tepër kurativ dhe rekomandohet të konsumohet nga të gjithë.

Nëse jeni nga ata që nuk e preferojnë shijen e thartë, ne kemi një zgjidhje: shurupi i thanave, recetën e së cilit do ta ndajmë poshtë me ju.

Përbërësit:

1 kg thana
2 litra ujë
300 gr sheqer (ose më pak/shumë, në varësi të shijes suaj)
Përgatitja:

Fillimisht lani thanat. Në enën ku do të përgatisni shurupin shtoni ujë dhe sasinë e thanave.
E lini në nxehtësi maksimale derisa të fillojë të vlojë dhe më pas shtoni sheqerin.
E lini për rreth 30-45 minuta të ziejë derisa uji të ulë volumin e tij, pra nga 2 litra në 1,5 litra. Gjatë kësaj kohe e përzieni nga pak shurupin.
Fikni sobën dhe e lini shurupin e thanave të ftohet paksa. Më pas mund ta servirni dhe ta shijoni!
Vlerat e frutit të thanës:

Përmban rreth 9% sheqer, acide organike, vitaminë C.
Lufton plakjen.
Ka veti antioksiduese.
Kuron sëmundjet kardiovaskulare dhe diabetin. /shije.al/

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT