Kronikë

Shqiptari vdes në anije, familja: Pse gjithë këto vuajtje? Nuk ishte kriminel

               Publikuar në : 15:40 - 13/02/18 user

Alfred Ismaili, me profesion detar ka gjetur vdekjen në ekuipazhin e një anije mallrash në Angli. Ai përpiqej të siguronte të ardhura për familjen e tij, kur ai vdiq 1.600 milje larg prej tyre, shkruan Tirana Today. Sot familja e detarit 32-vjeçar, i cili  u vra në një aksident në bordin e një anije mallrash, tregon për ankthin që po përjeton, dhe nuk janë në gjendje që  të marrin trupin e të ndjerit dhe të kthehen në Shqipëri. Alfredi ishte baba i tre fëmijëve, kishte lindur në Tiranë dhe u deklarua i vdekur të enjten, më 1 shkurt. Dega e Investimeve Detare të Aksidenteve ka nisur një hetim për incidentin, i cili ndodhi në bordin e anijes “SMN Explorer”, raporton edp24.co.uk. 

Pothuajse dy javë pas vdekjes së tij, familja Ismaili thotë se pikëllimi i tyre po komplikohet duke pritur të kthehen në shtëpi. Zyra e gjykatës së Norfolk tha se trupi do të lirohet kur të përmbushen të gjitha kërkesat.

Refik Goli, konsulli dhe sekretari i dytë në Ambasadën Shqiptare në Londër, tha: “Ne jemi të vetëdijshëm për humbjen e Alfred Ismailit dhe ne po bashkëpunojmë me autoritetet britanike në këtë rast, megjithatë policia në Britani të Madhe ende nuk ka një raport zyrtar mbi shkaqet e vdekjes për të vazhduar me kthimin e trupit të  tij dhe familjes në Shqipëri”.

Ismaili la gruan dhe tre fëmijë të vegjël. Në një deklaratë përmes avokatit të tyre, ata thanë: “Pse kaq shumë vuajtje? Nuk është e drejtë. Ai nuk ishte një kriminel, thjesht një detar i thjeshtë, duke u kujdesur për familjen e tij.”Avokati shtoi: “Jam i inatosur sepse ende nuk ka raport përfundimtar nga departamenti i policisë në Norfolk, ose nga zyra e gjykatësit të Norfolkut. Asgjë. Vetëm prisni, prisni. Nuk është e drejtë. Nuk është njerëzore. Familja e Alfredit është në vuajtje dhe unë nuk mund të bëj më shumë. Babai i Alfred është 80 vjeç,  dhe është i shtruar në spital. “

Shkaku i vdekjes së z. Ismaili nuk është zbuluar akoma. Shërbimet e emergjencës u thirrën në Dockin e Aleksandrisë rreth orës 11.28 të mëngjesit të vdekjes së tij. Një zëdhënës i ambulancës tha se ishte pacient vdiq në vendngjarje.

Zjarrfikësit dhe një ekip forenzik i policisë u dërguan gjithashtu në këtë incident. Policia tha se nuk mund të bënin koment, sepse hetimi po udhëhiqej nga Dega e Hetimeve të Aksidenteve Detare. MAIB tha se hetimi i tij mund të zgjasë deri në 12 muaj. TIRANA TODAY

Kthehu