Kryesore

Rusia e implikuar në sulmin ndaj ish-agjentit? Putin:Shkoni në fund kësaj, pastaj flasim

               Publikuar në : 13:30 - 13/03/18 S.N

“Ndonjë gjë për të pranuar, Vlad? Kjo është mimika e Putinit,kur pyetet për implikimin e Rusisë në helmimin e agjentit të dyfishtë”, kështu e nisin artikullin mediat britanike teksa transmetojnë përgjigjen që Putin i dha gazetarit të BBC, kur u pyet për helmimin e ish-spiunit rus.

Kamerat kanë fokusuar buzëqeshjen e Vladimir Putinit kur u pyet nëse Rusia ishte përgjegjëse për helmimin e ish-spiunit rus Sergei Skripal.

Ai i tha Britanisë se “duhet të kuptohet shkakun në fillim”, kur u pyet për sulmin me agjentë nervor në Salisbury që iu bë agjentit të dyfishtë dhe vajzës së tij.

Ndërkohë që Theresa May tha mbrëmë se është “shumë e mundshme” që Rusia të jetë e përfshirë në helmimin e neveritshëm që iu bë 66-vjeçarit dhe vajzës së tij 33-vjeçare.

Por ministri i Jashtëm, Sergei Lavrov këmbënguli që Rusia “nuk është përgjegjëse” dhe tha se ai kishte kërkuar mostra të agjentit nervor, një gjë e tillë është refuzuar.

Ministria e Jashtme e Kremlinit thirri ambasadorin britanik Laurie Bristoë, në mes të kësaj lufte gjithnjë e më të thellë midis dy vendeve, gjithashtu të gjitha vendet si Franca, Gjermania dhe Sekretari i Shtetit të SHBA, Rex Tillerson, kanë mbështetur Mbretërinë e Bashkuar.

Pas vërejtjeve të Kryeministres May, Putin u pyet nga gazetari i BBC Steve Rosenberg, nëse Rusia ishte përgjegjëse për tentativën e vrasjes që iu bë ish-spiunit.

Putini duke buzëqeshur tha: “Dëgjoni, këtu kemi të bëjmë me bujqësinë dhe siç e shihni, ne synojmë të krijojmë kushte jetese për njerëzit dhe ju po flisni për disa tragjedi. Dilni në fund të gjërave më parë, atëherë ne do ta diskutojmë atë”.

Një koment i shkurtër nga Putini erdhi pasi burimet e sigurisë dhe thanë se Skripal ishte helmuar nga një agjent i rrallë neurotoksik që vetëm një numër i vogël i laboratorëve në botë mund ta prodhojnë, duke përfshirë laboratorin Yasenevo, të drejtuar nga SVR ruse.

Shefi propagandist i Putinit pretendon se Britania helmoi Skripalin si pjesë e një përpjekjeje për të “ushqyer rusofobinë” dhe për të organizuar një bojkot të Kupës Botërore. TIRANA TODAY

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu