Shëndeti

Përhapet me shpejtësi sëmundja vdekjeprurëse, hemorragji nga sytë, goja dhe…

               Publikuar në : 15:26 - 15/01/18 user

Një sëmundje e re e tmerrshme është gati të sjellë mjerim në kontinentin afrikan, pas përhapjes së sëmundjes vdekjeprurës Ebola në vitet 2014-16. Frika po rritet që sëmundja vdekjeprurëse e njohur si “Gjakderdhja e etheve të syrit”, mund të përhapet në të gjithë Afrikën. Virusi, i cili i lë njerëzit të gjakosur nga sytë, goja dhe anusi, mendohet të përhapet në Sudanin e Jugut, shkruan Tirana Today. 

Tre vetë kanë vdekur tashmë një grua shtatzënë, një djalë adoleshent dhe një vajzë adoleshente.  Deri tani, 60 persona kanë frikë se do të jenë të infektuar dhe secili prej tyre do t’i nënshtrohet testeve të një ekipi nga ministria e shëndetshme sudaneze dhe Organizata Botërore e Shëndetësisë (OBSH).Mjekët  janë të shqetësuar se janë në prag të një emergjence shëndetësore, më keq se shpërthimi i vdekjes së zezë vitin e kaluar, pas vdekjes së papritur të një fëmije në lagjen Nakaseke të Ugandës fqinje, raporton thesun

Vajza nëntë vjeçare vdiq pasi kishte shfaqur simptomat e zymtë të virusit jashtëzakonisht infektiv që vret deri në 40 përqind të atyre që janë prekur.

Sëmundja transmetohet tek njerëzit nëpërmjet kontaktit me gjakun e kafshëve të infektuara sidomos gjatë therjes. Transmetimi njeri-njeri mund të ndodhë si rezultat i kontaktit të ngushtë me lëngjet trupore.Ekspertët nga OBSH tani po krijojnë një plan  dhe vendosjen e ekipeve të reagimit të shpejtë për të monitoruar situatën, dhe për të shmangur një epidemi të madhe.

Shpërthimi mund të jetë katastrofik dhe tani ekziston frikë sa sëmundja mund të përhapet në vendet fqinje, përfshirë Sudanin, Etiopinë, Keninë, DR Kongo dhe Republikën e Afrikës Qendrore. TIRANA TODAY

Kthehu