Kryesore

Operacioni “fshesa”/ 25 punonjës të Hipotekave e ALUIZNI-t shkojnë para drejtësisë

               Publikuar në : 12:14 - 17/06/18 marsela

Të akuzuar për korrupsion, 25 punonjës të administratës publike, përkatësisht të ZRPP dhe ALUIZNI-t janë dërguar për ndjekje penale vetëm gjatë periudhës 16 prill – 30 maj 2018. Mesa duket, masat antikorrupsion të ndërmarra nga qeveria shqiptare, kanë nisur të japin rezultatet e para konkrete.

Gjatë takimeve të zhvilluara në njësitë administrative Orikum dhe Qendër, në qarkun e Vlorës, në kuadër të turit të llogaridhënies, “Puna për Shqipërinë që duam”, Ministrja e Drejtësisë, Etilda Gjonaj, ka ndarë me banorët e këtyre zonave masat e marra dhe rezultatet e arritura në luftën kundër korrupsionit. 

“Që nga 16 prilli, deri në 30 maj, pra në një periudhë 1 muaj e gjysmë janë dërguar për ndjekje penale 25 zyrtarë të Zyrave të Regjistrimit të Pasurive të Paluajtshme dhe ALUIZNI-t. Pra vetëm në 1 muaj e gjysmë janë marrë masa represive, duke përfshirë që nga regjistruesit dhe deri te punonjesit më të thjeshtë”, ka deklaruar ministrja Gjonaj. 

Duke qëndruar në të njëjtën linjë, Ministrja e Drejtësisë u është drejtuar me një apel të hapur të gjithë banorëve, që jo vetëm të mos pranojnë të japin rryshfet, por të denoncojnë çdo rast kur punonjësit e administratës u kërkojnë shpërblim, për shërbimet publike që ua garanton shteti pa pagesë. 

“Ju lutem mos pranoni të jepni rryshfet dhe ju lutem përsëri, zyrtarisht dhe personalisht: Denoncojini rastet e korrupsionit. Nuk tolerohet as edhe një”, është shprehur ministrja Gjonaj.

 

Shfaq Komentet (3)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

  1. Kur nuk ke deshire dhe vullnet per te punuar dhe sherbyer popullit do hapesh krahun se nuk eshte me koha e LSI te hash e te vjedhesh.

    Përgjigju ↓
  2. Duhet thene qe kane ndryshuar gjerat ne hipotek dhe aluizn dhe me kto levizjet nga detyra ja u kane mbledhur atyre qe nuk ven aty per te punuar

    Përgjigju ↓
  3. Me vjen mire qe po e ndryshon sistemin e pronesise se ishte ber nje grop e madhe korrupsioni e askujt nuk ja ndjente per asnje.

    Përgjigju ↓
Kthehu