Kronikë

Mbështeste terroristët e ISIS, kush është shqiptari që i bëri “gropën” vetes

               Publikuar në : 09:50 - 22/02/18 ad min

Një i ri shqiptar në Shtetet e Bashkuara të Amerikës ka pranuar se është mbështetës i ISIS. 24-vjeçari i akuzuar për terrorizëm, pranoi akuzat në Gjykatën e Manhatanit në SHBA, duke u vetëshpallur fajtor, raporton foxnews.com.

Bëhet fjalë për shqiptarin Sajmir Alimehmeti ose i njohur me emrin Abdul Qawii, i cili akuzohet se ka qenë mbështetës i ISIS, duke u ofruar materiale dhe ka tentuar të falsifikojë pasaporta për persona të tjerë, me qëllim që të udhëtonin drejt Lindjes së Mesme.

Prokurori amerikan Geoffrey S. Berman tha para gjykatës se Sajmir Alimehmeti do të udhëtonte në Siri që të luftonte për organizatën terroriste të ashtuquajtur “Shteti Islamik”.

“Sikurse e pranoi në Gjykatë, Sajmir Alimehmeti ndërmori veprime për të udhëtuar jashtë shtetit që të mbështeste fushatën terroriste të ISIS. Ai bleu edhe armë ushtarake dhe i ofroi ndihmë një personi tjetër që të merrte dokumente false për të udhëtuar drejt Sirisë dhe të luftonte me ISIS. Falë Task-Forcës së përbashkët FBI-NYPD (Departamenti i Policisë së Nju Jorkut) kundër terrorizmit, Alimehmeti tani pret që të dënohet për krimet e tij, atë të mbështetjes së një organizate terroriste”, tha prokurori.

Gjyqi i radhës ndaj është planifikuar të zhvillohet në maj. Ai mund të përballet me një dënim deri në 25 vjet burg, që do të caktohet me datë 7 qershor.
Alimehmeti, një asistent hidraulik i cili kishte studiuar shërbime funerale, u arrestua në maj të vitit 2016 për prova të mbledhura gjatë tetë muajsh nga dy oficerë Policisë së Nju Jorkut dhe një punonjës i FBI-së duke e paraqitur, atë anëtarë të grupit të Shtetit Islamik.

Autoritetet thanë se Alimehmeti filloi mbledhjen e armëve të tilla si thika luftarake që mund të përdoreshin në një sulm terrorist. Agjentët raportuan për rikthimin e propagandës terroriste, flamurin dhe imazhet e luftëtarëve xhihadistë, të cilat i gjetën në dhomën e tij.

Rasti evoluar pasi Alimehmeti u refuzua dy herë duke u përpjekur të hyjë në Mbretërinë e Bashkuar pasi autoritetet panë rrobat e tij të maskuar në aeropoerin e Manchesterit në tetor 2014 dhe imazhet e flamurit të Shtetit Islamik në celularin e tij në dhjetor 2014 në aeroportin Heathrow.

Sipas dokumenteve të gjykatës, Alimehmeti u përpoq pak para arrestimit të tij për të ofruar këshilla dhe ndihmë për një operacion të fshehtë që ai mendonte se udhëtonte nga Nju Jorku në Siri për të trajnuar dhe luftuar me shtetin islamik. Autoritetet thanë se Alimehmeti shprehu në mënyrë të përsëritur dëshirën e tij për të ndihmuar grupin. TIRANA TODAY

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT