Mali i Zi

Kur shqiptarët dhe malazezët bëhen bashkë, “shpartallojnë” kufijtë e BiH

               Publikuar në : 11:50 - 17/03/18 user

Fluksi i emigrantëve të paligjshëm në Bosnjë dhe Hercegovinë është rritur dukshëm që nga fillimi i këtij viti, edhe pse policia ka marrë masa të forta. Nga Sarajeve  Ministri i Sigurimit së BiH Dragan Mektiç, ka reaguar ashpër duke u shprehur se: “Ky problem i vendeve të Ballkanit Perëndimor duhet të trajtohet së bashku, dhe problemi është se marrëveshjet nuk respektohen, kështu që shumica e problemit do të transferohet te fqinjët”, raporton novilist.hr. 

Ai reagoi ndaj të dhënave të shërbimeve të sigurisë që rezultoi në faktin se gjatë dy muajve e gjysmë, policia kufitare ka zbuluar më shumë se 500 emigrantë ilegalë që u përpoqën të hyjnë në vend dhe u ndalën në kufij.

“Sa për ne në BiH, gjendja nuk është alarmante”, tha Mektiç. Më tej ministri është shprehur se korridori i paligjshëm i emigrimi nga Shqipëria dhe Malit të Zi, futen në vendin tonë nga Hercegovina lindore afër Trebinje, por në pjesën veriore në.

Ai tha se BiH nuk i mbyll sytë ndaj këtij problemi dhe është e vendosur të parandalojë emigrimin e paligjshëm, edhe pse nuk është aspak një destinacion i përhershëm për emigrantët. “Ne kemi një përgjegjësi ndaj kufirit të jashtëm të BE dhe kështu do të veprojmë”, tha Mektiç. TIRANA TODAY

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu