Futboll

Kina dhe paraja i shkatërrojnë karrierën sulmuesin, ja ku ka përfunduar

               Publikuar në : 22:50 - 13/09/18 Enno

Vetëm tre vite më parë ai kishte mundësi të zgjidhte se në cilin nga gjigantët e europës dëshironte të luante, ndërsa sot është pjesë e një skuadre që lufton për mbijetesë në Portugali. Sulmuesi kolumbian Jackson Martinez i cili në merakton e 2015 shkoi te Atletico Madrid për 35 milionë euro, ka përfunduar në Portimao të Portugalisë, te ekipi Portimonense.

12 milionë euro në vit, që i fitoi gjatë dy viteve në Kinë me Guangzhou Evergrande mund t’i shijojë te Portimonense e vogël. Në Portugali është një rikthim, pasi pikërisht tek Porto shpërtheu dhe në tre sezone shënoi 92 gola duke u shndërruar një ndër sulmuesit më të mirë.

Kur u largua nga “Dragao” mund të zgjidhte çdo vend të Europës për të vazhduar karrierës, por u bind më shumë nga Atletico Madrid, pavarësisht se kishte arritur një marrëveshje paraprake me Galliani, për të shkuar te Milan.

Aventura në La Liga u mbyll vetëm me tre gola, në shkuar 2016, kur Guangzhou Evergrande pagoi 42 milionë euro për ta marrë dhe i ofroi një pagë prej 12 milionë eurosh. Mes një dëmtimi e probleme me klubin, ai luajti vetëm 16 ndeshje në Kinë, duke shënuar 4 gola. Ndeshja e fundit zyrtare ka qenë në tetor 2016. Portimonense ka si objektiv mbijetesën, ndërsa Martinez të rikthehet si protagonist. Koha do ta tregojë…

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu