FOTO/ Kim Jong hedh në erë tunelet bërthamore, gazetarët panë tmerr me sy - Tirana Today

FOTO/ Kim Jong hedh në erë tunelet bërthamore, gazetarët panë tmerr me sy

Koreja e Veriut ka hedhur në erë tunele në vendin e vet të testimit bërthamor, në një masë për të ulur tensionet rajonale, raporton BBC.


Gazetarët e huaj në vendin e testimit bërthamor Punggye-ri thanë se ata pane me syte e tyre shpërthimin e madh.

Por nga ana tjetër shkencëtarët besojnë se Koreja e Veriut ka shkatërruar vetëm një pjesë të armëve p[bërthamore.

Inspektorët ndërkombëtarë nuk u lejuan të marrin pjesë në çmontimin e armëve në  vendit e quajtur Punggye-ri në malin verilindor të vendit.

Vtëm gazetarët ishin të pranishëm në këtë ngjarje.

“Ne hipën lart në male dhe panë detonimin nga rreth 500 metra larg,” tha gazetari i Scy neps.

“Ata numëruan mbrapsht: Tre, dy, një, ka pasur një shpërthim të madh, ju mund ta ndjeni atë.” Pluhuri erdhi tek ne, nxehtësia erdhi tek ne, ishte  një shpërthim jashtëzakonisht i madh”, tha më tej gazetari Tom Cheshire.


Kategori
BotaTë Gjitha
Ska koment

Lini koment

*

*
Të lidhura

Kthehu