Kultura

Drogë dhe jetë të shthurur/ Vulë, skenari më i mirë në Itali, regjisori Tertini vjen me filmin e pestë

               Publikuar në : 11:00 - 09/08/18 ad min

Intervistoi: Klaudia Malaj/Viktoria një vajzë 28 vjeçare është dërguar nga shteti gjerman për në ambasadën e Kosovës. Të gjitha aplikimet për vizën gjermane, dosjet shkojnë tek Viktoria, ndersa ajo eshte e papërgjegjshme në këtë drejtim, duke i lënë anash keto dhe duke u varur nga një jetë gehttoo. Alkool, drogë dhe mungesë të një partneri që ta përmbushi, rrëfen regjisori Tertini për një intervistë ekskluzive për Lexo.al.

Ajo është e mërzitshme në punë dhe jo strikte, me përsonat që perfundon në shtrat jo e kënaqur dhe shumë e varur nga gjerat e ndaluara.

Nje natë në një pub njihet me një vajzë që punon për misionin EULEX dhe përfundojnë në shtrat, atë natë ajo e shijon. Ndërsa në zyrë i është përgatitur vërejtja për largimin nga puna.

*Në Kosovë për të aplikuar për vizë duhet pritur më së paku 7-8 muaj, dhe 90% e rasteve refuzohen.Ky skenar ka fituar në vitin 2017 në Mediterranean film festival në sirakruze të italisë, këtë vit është sponsorizuar nga Qendra Kombëtare e Kinematografisë, ku tanimë është hapur audicioni i aktorëve dhe pritët të xhirohet në shtator, shkruan Lexo.al.

Është filmi juaj i 5-të si regjisor dhe si skenarist. Ajo që bie në sy është fakti se edhe kësaj radhe ke një çështje dokumentesh në skenar.

Si në “Tradhti me letra” poashtu dhe në « Vulë » dokumentat janë tema, gjithçka zhvillohet rreth tyre, por si shohim vizualisht. Nëse kjo s’është arsye, atëherë më shumë se kjo është copa e mozaikut. Do të thoja, s`kemi veç dokumenta, por dhe shtratin, çiftet, aktin etj.

Në këto kohë është shumë i përhapur emigracioni…

Nëse pajtohemi me “jeta jetohet vetëm njëherë” atëherë lë të kërkojmë më të mirën, një gjë dihet që më e mira s`është këtu, madje duhet kohë për t`u bërë, nëse bëhet ndonjëher.

Ç’të shtyn të trajtosh këtë temë? Një njeri bosh dhe i varur nga droga, dhe “gjërat e ndaluara” çfarë dëshironi të shprehni përmes këtij personazhi?

Ne bësojmë më shumë tek ata/ato që si njofim, sesa që i njofim, edhe dikush me mision shtetëror, ku ne presim të bëhet shumë, ka një shfrenim jete dhe papërgjegjësie. Ajo është Viktoria, përsonazhi kryesor në “vulë”, andaj dua të tregoj individin, pra vetëm Viktoriën, askënd tjetër, Viktoriën dhe përballjën me jetën, papërgjegjësinë dhe spontanitetin.

Si do të përzgjidhet kasti i aktorëve?

Me 3 gusht përfundoi aplikimi për kastin e aktorëve, jam shumë i kënaqur me aplikantet, jemi duke i shikuar dhe selektuar me kujdes CV. Kemi pas aplikime nga Italia, Gjermania, madje aktore profesioniste e me eksperienc, shprësoj të biem dakord, sepse kemi një cik buxhetin e vogël.

Kur do nisin xhirimet e filmit?

Data fikse nuk është ndarë akoma, por muaji dihët, është Shtatori. Mendoj mesi i shtatorit është i përkryer.

“Tradhti me letra” nuk po ndalet, akoma vazhdon festivalet dhe ende “rrëmben” trofe, po Vulë si ka nisur?

“Vulë” nisi akoma më mbarë, fituam për skenarin më të mirë në ITALI, u sponsorizuam nga qendra kombëtare e kinematografisë, kemi kushte më të mira, andaj dhe pritshmëria është më e madhe./Lexo.al

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT