Auto & Moto

Ditë të ftohta/Dëmtoni motorin e makinës nëse prisni të nxehet për të lëvizur

               Publikuar në : 16:12 - 04/01/18 lm

Në ditët e ftohta të dimrit thuajse të gjithë shoferët kujdesen më tepër për makinën e tyre. Gjëja e parë që ata mendojmë kur ndezim makinën është ta lëmë pak të ngrohet por në kundërshtim me besimin popullor kjo nuk e zgjat jetën e motorit tuaj por e zvogëlon atë duke hequr vaj nga cilindrat dhe pistonat e motorit.

Me pak fjalë, një motor me djegie të brendshme punon duke përdorur pistonat për të përzierë ajrin dhe karburantin e avulluar brenda një cilindri.

Përzierja e ngjeshur nxitet më pas për të krijuar djegie, shpërthim i vogël i kontrolluar që fuqizon motorin. Kur motori juaj është I ftohtë, benzina ka më pak gjasa të avullojë dhe të krijojë raportin korrekt të ajrit dhe karburantit të avulluar për djegie, shkruan Scan.

Makinat me injektim elektronik të karburantit kanë sensorë që kompensojnë të ftohtin duke pompuar më shumë benzinë në përzierje. Motori vazhdon të rrjedhë në gjendje të lirë në këtë mënyrë derisa të nxehet deri në 40 gradë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu