Shqipëria

Dhuna ndaj grupit të xhirimit të TCH, UGSH: Autorët të vendosen përpara ligjit!

               Publikuar në : 13:04 - 14/07/18 Bardhi

Unioni i Gazetarëve Shqiptarë ka dënuar me forcë dhunën verbale dhe fizike të ushtruar ndaj gazetarëve dhe grupit të xhirimit të Top Channel.

Në një njoftim për shtyp, Unioni i Gazetarëve Shqiptarë kërkon vendosjen përpara ligjit të autorëve të kanosjes ndaj gazetarëve të televizionit kombëtar.

UGSH ka shprehur solidaritetin me kolegët gazetarë, duke i inkurajuar ata për kurajë dhe guxim raportues të pavarur dhe të pandikueshëm nga çdo grup që tenton të shantazhojë apo kërcënojë lirinë raportuese.

Njoftimi për shtyp i UGSH-së: Unioni i Gazetarëve Shqiptarë dënon aktin e dhunës dhe agresionin e personave të identifikuar ndaj grupit të xhirimit të televizionit kombëtar Top-Channel të cilët po kryenin detyrën për raportimin ndaj krimit mjedisor që po kryhet në zonën e Valbonës.

Sipas deklarimit të gazetarit Endrit Habilaj, agresioni së pari, verbal dhe më pas fizik, i personave të kompanisë private ndërtuese në këtë vepër private, është një akt i pastër dhune mbi gazetarët në krye të detyrës.Unioni i Gazetareve Shqiptarë kërkon me forcë ndërhyrjen e organeve ligjzbatuese për ndëshkimin ligjor të agresorëve dhe dhunuesve të gazetarëve të cilët ishin në krye të detyrës. UGSH shpreh solidaritetin e fuqishëm me kolegët gazetarë, duke i inkurajuar ata për kurajë dhe guxim raportues të pavarur dhe të pandikueshëm nga çdo grup që tenton të shantazhojë apo kërcënojë lirinë raportuese.

TIRANA TODAY

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu