Retrospektivë

Dalin fotot/ Shikoni si dukeshin avionët e i linjës Korçë-Tiranë

               Publikuar në : 14:34 - 04/12/18 ad min

Në vitin 1937, në Shqipëri operonte një kompani italiane fluturimi që quhej “Ala Littoria S.A.”

Kompania kryente fluturimet Korçë-Tiranë dhe anasjelltas.

Bileta në foto tregon se pasagjerja e regjistruar quhej Adelina Kosturi nga Korça dhe ajo shkonte për në Tiranë.

Bileta dëshmon se në atë kohë, pasaporta shqipare ishte e njohur nga shumë shtete dhe se me të mund të lëvizje lirshëm, pa patur nevojë për vizë. /TCH/

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT