TT Archives - Tirana Today
 • FOTO/Kabllot e tensionit në mëshirë të fatit, rrezikojnë këmbësorët

  Një pamje aspak e hijshme vjen nga Tirana, pranë kryqëzimit të Lanës, tek Ambasada Ruse. Një qytetar ka raportuar pranë Tirana Today shqetësimin e tij lidhur me kabllot e tensionit të ndriçuesve të rrugës, të cilat janë lënë në mëshirë të fatit. Siç duket edhe në foto, kabllot janë...
 • VIDEO/Aksident në rrugën Tiranë-Rinas, përplasen 2 automjete

  Një aksident ka ndodhur mëngjesin e sotëm në aksin Tiranë-Rinas, ku janë përplasur dy automjete. Siç duket në videon e siguruar nga Tirana Today, mjetet kanë përfunduar në kanal për shkak të përplasjes, ndërsa nuk dihet nëse ka të lënduar. Mjetet kanë pësuar dëme materiale, ndërsa nuk dihet shkaku...
 • Kadri Roshi, aktori që shkëlqeu pas dështimeve të mëdha

  Kadri Roshi nuk u thye asnjëherë nga të papriturat e hidhura, me të cilat e përballi shumë shpejt jeta. I mbetur jetim nga nëna që në moshën 2-vjeçare dhe nga babai kur ishte vetëm 12-vjeç, detyrohet të punojë në punë të ndryshme të rënda, nga ndërtimi në ngarkim-shkarkim, pastrues, biletashitës,...
 • Vaçe Zela, zëri i rrallë që i këndoi botës së rreme komuniste

  Ndryshe nga shumë këngëtarë të tjerë, Vaçe Zela, pati fatin tragjik të ndahej shpejt nga skena, pak pas të dyzetave, për shkak të një sëmundje që filloi dalë ngadalë t’i shkatërrojë kordat e saj të zërit, atij zëri që në Shqipërinë e komunizmit ngriti peshë zemrat e sa e...
 • FOTO/Lumi Erzen del nga shtrati, shkakton përmbytje masive

  Reshjet e dendura të shiut kanë shkaktuar mbrëmjen e djeshme përmbytje të mëdha, duke dëmtuar disa zona. Mëngjesin e sotëm ka pasur rritje niveli të lumit Erzen, duke bërë që ky i fundit të dalë nga shtrati. Lumi Erzen përshkon mes për mes qytetin e Shijakut, duke përmbytur banesat...
 • Dorëzohet “Supermeni” Veliaj, zëvendëson trafikndarëset e vjedhura. Po milionat ku shkuan?

  Reagon “Supermani” Erion Veliaj pas denoncimit për vjedhjen e trafiknadarësve te rruga “Dritan Hoxha”, për t’i vendosur më pas bulevardin “Dëshmorët e Kombit”. Pas lajmit që u publikua dy ditë më parë në portalin  Tirana Today ku u denoncua se çfarë kishte ndodhur më këto trafikndarëse dhe si kishte...
 • Korsitë e biçikletave/Si Veliaj grabit miliona lekë nga trafikndarëset

  Ai nuk ka ditë që të mos shfaqet në televizion, herë duke mbjellë pemë, e herë duke ndjekur punime të ndryshme që po kryhen në Tiranë. Po flasim për kryebashkiakun Erion Veliaj, i cili shfaqet në media si një “superman”, që po tjetërson Tiranën. Sigurisht, nëse pyet qytetarët, në...
 • Holokausti, eklipsimi i arsyes njerëzore

  Holokausti, është cilësuar shpesh si një eklips total i arsyes njerëzore. Sipas vlerësimeve të përafërta, 11 milionë njerëz humbën jetën në 12 vite (1933-1945), në Gjermani dhe në mbarë Evropën, si pasojë e drejtpërdrejtë një programi makabër, për shfarosjen e të ashtuquajturave  raca inferiore, me popullin hebre në krye....
 • Ismail Kadare, ky “humbës” i madh

  Shkrimtarët janë shpesh si yjet, ata shkëlqejnë më mirë në errësirë. Me gjasë kështu ka ndodhur edhe me shkrimtarin Ismail Kadare. Ai ishte ndër të paktët që ia doli vezullojë në “qiellin” e errët të Shqipërisë komuniste. Talenti letrar, një inteligjencë dukshëm mbi mesataren, i mundësuan një “arratisje” të...


Kthehu