TT Archives - Tirana Today
 • Ish-kandidati për kreun e PD-së: Ju rrëfej të panjohurat e Bashës dhe Berishës!

  Pas largimit të Sali Berishës nga kreu i PD-së në 2013, një prej kandidaturave ishte edhe Astrit Sinanaj. 68-vjeçari me origjinë nga Fieri, provoi përsëri në zgjedhjet e 2017 brenda Partisë Demokratike. Por, në të dyja herët ai u mund prej Lulzim Bashës. Është demokrat i vjetër, por përsëri...
 • Përgjimi Xhafaj-Veliu/Salianji “rrëzon” qeverinë: Ja çfarë do të ndodhë të shtunën

  Video-përgjimi midis Albert Veliut dhe Agron Xhafajt vazhdon të trazojë ujërat politike. Me zbulimin e identitetit të gazetarit Jetmir Olldashi, të tjera pikëpyetje u ngritën. Deputeti demokrat Ervin Salianji në një intervistë për Tirana Today thotë se Albert Veliu, i njohur ndryshe si “dëshimtari X”, ka marrë kërcënime prej...
 • Tritan Shehu: Barnat e rimbursueshme nuk janë të certifikuara nga BE

  Në 1 maj hyri në fuqi lista e re e barnave të rimbursueshme për vitin 2018. Por, për dy vite me radhë është përdorur lista e barnave të 2016-ës. Kështu, në vitin 2017 nuk hyri asnjë barnë e re e rimbursueshme. Deputeti demokrat Tritan Shehu në një intervistë për...
 • Ndryshimi i gjinisë, Shehu: Parlamenti nuk e voton

  Në Parlament është dorëzuar një projektligj i ri, sa i takon gjinisë së njerëzve. Në të propozohet që në dokumentet e identitetit, veç seksit “mashkull ose femër”, të shtohet një tjetër ndarje, pra i papërcaktuar “tjetër”. Deputeti demokrat Tritan Shehu në një intervistë për Tirana Today thotë se Parlamenti...
 • Ekskluzive/Sulejman Demollari; Legjenda e kombëtares që la në hije Van Basten (Video)

  Sulejman Demollari është një nga ikonat e futbollit shqiptar, ndër të parët që ka promovuar futbollin e vendit tonë në Europë. Shkëlqeu në një moshë të re tek Dinamo i Tiranës, por pasi u hapën kufijtë ai zgjodhi të vazhdojë karrierën jashtë vendit dhe mes Greqisë dhe Rumanisë zgjodhi...
 • Historia e Benardit dhe Renës: Si e fituam lotarinë amerikane

  Në 15 maj, Departamenti Amerikan i Shtetit publikoi listën e fituesve të lotarisë amerikane. Si çdo vit tjetër, të shumtë ishin edhe aplikuesit nga Shqipëria. Benardi dhe Rena janë dy të rinj të cilët aplikuan dhe fituan. Asnjëri prej tyre nuk mendonte se do të pranohej, por fati duket...
 • SHBA-të dëbojnë shqiptaren pas 18 vitesh, nuk takoi as fëmijët

  Një nënë pa asnjë precedent penal u deportua nga SHBA-të për në Shqipëri pa iu ofruar mundësia për t’i thënë lamtumirë tre fëmijëve dhe bashkëshortit të saj. Familja nuk u njoftua zyrtarisht për largimin e saj edhe pse kishin kaluar 18 vite që ajo jetonte në Amerikë. Pavarësisht nga...
 • Edmond Spaho: Dorëzimi i Xhafajt në Itali, farsë e Edi Ramës

  Ashtu siç u lajmërua më parë, opozita zhvilloi sot protestën para Ministrisë së Brendshme. Dhjetëra qytetarë dhe disa prej deputetëve të opozitës kërkuan largimin e ministrit Xhafaj. Që prej fillimit, protesta nisi me tension, pasi protestuesit tentuan të thyenin kordonin e policisë. Si edhe qëlluan me vezë drejt godinës...
 • Nesër muaji i Ramazanit/Ahmed Kalaja: Më shumë agjërojnë të rinjtë

  Data 16 maj shënon fillimin e muajit të  Ramazanit. Shumë besimtarë myslimanë agjërojnë për 30 ditë nga mëngjesi deri në mbrëmje. Fillimi i muajit të agjërimit përcaktohet në bazë të lëvizjes së hënës, e cila për të gjithë myslimanët në çdo cep të botës përcjell një harmonizim për ta...Kthehu