Maqedoni Archives - Tirana Today
 • Zjarri përpin shtëpinë, tre fëmijë të vegjël digjen të gjallë

  Një ngjarje e rëndë ka ndodhur në Maqedoni, ku zjarri i rënë në një banesë i ka marrë jetën tre fëmijëve të vegjël, të moshës 1, 2 dhe 5 vjeçare. Ngjarja e rëndë ka ndodhur pasditen e djeshme, e ndërsa terreni i vështirë e ka bërë të pamundur ndërhyrjen...
 • Maqedoni/Kuvendi miraton marrëveshjen për emrin e ri

  Kuvendi i Maqedonisë miratoi të mërkurën me 69 vota pro, asnjë kundër dhe asnjë abstenim marrëveshjen për emrin e ri të vendit me Greqinë. Opozita maqedonase nuk mori pjesë në seancën e sotme. Në fjalimin e tij, Kryeministri Zoran Zaev tha se për ratifikimin e marrëveshjes me Greqinë do...
 • Sot seanca për ratifikimin në Kuvend të emrit të ri të Maqedonisë

  Pavarësisht protestave të dhunshme dhe kundërshtive të opozitës, marrëveshja me Greqinë për emrin e ri të Maqedonisë shkon në Parlament. Marrëveshja pritet të ratifikohet para samitit të Bashkimit Europian që mbahet në 28 qershor dhe ku Shkupi pret vendimin për hapjen e negociatave të anëtarësimit. Parlamenti i Maqedonisë i...
 • Maqedoni/ Kalon në Kuvend marrëveshja për emrin

  Kuvendi maqedonas miratoi propozim ligjin për marrëveshjen për emrin mes Greqisë dhe Maqedonisë. Gjithsej votuan 109 deputet. “Pro” marrëveshjes votuan 69 deputetë dhe 40 ishin “kundër”. Votimi i kësaj marrëveshje u përcoll me brohoritje nga ana e deputetëve të OBRM-PDUKM-së, të cilët kanë qenë kundër marrëveshjes me Greqinë. Protestuesit...
 • Marrëveshja për emrin/ Kuvendi i Maqedonisë nis sot debatin

  Kuvendi i Maqedonisë sot nis debatin për ratifikimin e marrëveshjes për emrin, pas dritës jeshile të dhënë dje nga ana e kryeparlamentarit Talat Xhaferi. Kreu i Kuvendit ka nënvizuar se pret që deri të premten të ratifikohet marrëveshja. “Janë duke u bërë përgatitjet për shpërndarje të materialit te deputetët....
 • Protesta të dhunshme në Shkup, 7 policë të plagosur

  Protesta të dhunshme pati në Shkup njoftimin e arritjes së marrëveshjes së emrit, që i jep fund përplasjeve 27-vjeçare me Greqinë. Nën thirrjet “tradhti” dhe “kapitullim”, një grup tubuesish u përleshën me policinë përballë ndërtesës së Parlamentit. 25 të ndaluar dhe 7 efektivë të plagosur ishte bilanci i mbrëmjes...
 • Merr fund konflikti/ Tsipras e Zaev vulosin emrin

  Sot Greqia dhe Maqedonia nënshkruan marrëveshjen për emrin në Prespë. Marrëveshja në fjalë u firmos nga Ministrat e Punëve të Jashtme të dy vendeve, krerët e diplomacisë së dy vendeve, Nikolla Dimitrov dhe Nikos Koxias. Të pranishëm në ceremoninë e nënshkrimit ishin edhe kryeministri grek, Aleksis Tsipras dhe ai...
 • Prespa ‘i vë emrin’ Maqedonisë, të dielën

  Marrëveshja për emrin e ri të Maqedonisë, e arritur mes kryeministrit Zoran Zaev dhe homologut të tij grek, Alexis Tsipras, nuk është pritur mirë nga kampet opozitare të të dy vendeve.  Në Maqedoni ka qenë presidenti Ivanov, që ka refuzuar të firmosë akordin e arritur në këto negociata, ndërsa...
 • Protesta në Athinë kundër marrëveshjes me Shkupin: Maqedonia është Greqi!

  Në rrugët e kryeqytetit grek, Athinë, qindra protestues dolën në rrugë të pakënaqur me zgjidhjen e një mosmarrëveshjeje të gjatë për emrin midis Maqedonisë dhe Greqisë. Ata u mblodhën jashtë selisë së parlamentit grek në sheshin “Sintagma” dhe shprehën pakënaqësi mbi marrëveshjen duke hedhur parrulla si “Maqedonia është Greqi”....Kthehu