Maqedoni Archives - Tirana Today
 • Greqi-Maqedoni/Hahn: Qershori, mbyll konfliktet e vjetra

  Ballkani është kryefjala e politikës së BE-së, ndërsa nuk kanë munguar edhe deklaratat  pozitive në lidhje me gjetjen e gjuhës së përbashkët. Por, në mes të këtyre diskutimeve, ngrihen  problemet e së shkuarës të cilat pengojnë hapat e integrimit të shpejtë-shkruan Tirana Today. Mosmarrëveshjet disa vjeçare mes Greqisë dhe...
 • Ziadin Sela si Albin Kurti, i vetmi kandidat për ASH-në

  Aleanca për Shqiptarët në muajin mars do të mbajë kongresin e parë partiak në të cilin lideri aktual Ziadin Sela, me gjasa do të rizgjidhet edhe për një mandat në krye të ASH-së. Kujtojmë se edhe në zgjedhjet e Lëvizjes Vetëvendosje në Kosovë kishim vetëm një kandidat për kryetar....
 • Shpërthen gazetari: Nëse e doni flamurin kosovar, shporreni atë të Serbisë!

  Me porosi të kryeministrit të  Kosovës, Ramush Haradinaj  është hequr flamuri shqiptar në Prishtinë për t’u zëvendësuar më atë të Kosovës. Ndërkohë më këtë ngjarje disa  kosovarë në  qytetin e Gjilanit kanë djegur flamurin e Kosovës, si shenjë proteste pas largimit nga rrethrrotullimi të flamurit kombëtar. Por ky veprim...
 • Qytetarët e Maqedonisë: Hyrja në BE dhe NATO,pas ndërrimit të emrit

  Gjatë një sondazhi të bërë në Maqedoni lidhur me nismën qeveritare  për përmirësimin e marrëdhënieve me Greqinë, rezulton se 57% e qytetarëve e mbëstesin këtë nismë, ndërsa 23% nuk e mbështesin. 60% e të pyeturve të tjerë mendojnë se është shumë me rëndësi që menjëherë të zgjidhet çështja e...
 • Ngërçi me Greqinë/Turqia krah Maqedonisë: Kujdes me imponimet

  Bisedimet mes Greqisë dhe Maqedonisë  po zhvillohen me ritme të shpejta,  ndërsa nga palët ka patur edhe marrëveshje konkrete. Diskutimi në lidhje me emrin është pika më e nxehtë, por kjo shikohet si një qasje, e cila duhet të zgjidhet jo me imponime të vazhdueshme, por palët duhet të...
 • Zaev i del krah shqipes: Nuk është dhimbje për vdekje!

  Kryeministri maqedonas Zoran Zaev, ka dalë në mbrojtje të Ligjit të Gjuhëve, ose thënë ndryshe krah faktit që shqipja të jetë gjuhë e dytë zyrtare në Maqedoni  “Ne jemi vend multietnik. E shohim çështjen e përdorimit të gjuhëve si një e drejtë që nuk është mundësuar deri më tani,...
 • Ligji i shqipes, një përballje e “frikshme” mes partive

  Kreu i Kuvendit Talat Xhaferi nesër pritet të mbledh koordinatorët e grupeve parlamentare për të diskutuar për debatin lidhur me amendamentet e VMRO DPMNE-së për ligjin e gjuhëve. Nga BDI thonë se bashkë me LSDM-në po punojnë në harmonizimin e hapave të mëtejmë me qëllim të mos zgjatjes së...
 • Emri/Maqedonia kërkon të anashkalojë shqiptarët

  Bisedimet për zgjidhjen e kontestit të emrit me Greqinë, kanë shtuar zërat në mesin e shqiptarëve se edhe ata duan të jenë pjesë e mbylljes së këtij problemi, apo që zgjidhja e mundshme të reflektojë karakterin shumetnik të Maqedonisë. Forumi i intelektualëve shqiptarë, vlerëson se çdo zgjidhje që mund...
 • “Plumb në ballë do t’i jepja”, ish-deputeti shqiptar kërcënohet me vdekje

  Pas kryeministrit Zoran Zaev edhe kreu i Aleancës për Shqiptarët, ish-deputeti shqiptar i Maqedonisë Ziadin Sela vazhdon të jetë në qendër të vëmendjes me kërcënimet me vdekje nëpërmjet rrjeteve sociale. “Kursum vo glava bi mu dal…(plumb në ballë do ti jepja)”; “Më e leverdishme të ishte likuiduar atëherë…; “Duhet...






Kthehu