Mali i Zi Archives - Tirana Today
 • Çështja e Demarkacionit/ Kryeministri i Malit të Zi vizitë në Kosovë

  Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markoviç sot do të vizitojë Kosovën. Në Aeroportin e Prishtinës ai do të pritet nga Zëvendëskryeministri Fatmir Limaj, ambasadori i Malit të Zi në Kosovë, Ferhat Dinosha dhe ai i Kosovës në Malin e Zi, Skender Durmishi. Pas kësaj, shefi i ekzekutivit të...
 • Zgjedhjet i fituan shqiptarët, por Ulqinin mund ta drejtojnë malazezët

  Partitë shqiptare fituan zgjedhjet në Ulqin dhe kjo është gjysma e punës se pjesa më e vështirë vjen tani se kushdo ta drejtojë komunën. Një marrëveshje në mes subjekteve shqiptare për bashkëqeverisje për momentin, sipas njohësve të rrethanave politike, duket shumë larg ndoshta edhe e pamundur duke ditur kundërthëniet...
 • Anulohet vizita e kryeministrit të Malit të Zi në Kosovë

    Kushtet e pafavorshme atmosferike, me mjegull, e kanë bërë të pamundur uljen e avionit me kryeministrin malazez ditën e sotme në Prishtinë.  Dusko Markovic ishte parashikuar të kryente një vizitë ditën e sotme në Kosovë, ku do të takohej me kryeministrin Ramush Haradinaj, kryetarin e Kuvendit, Kadri Veseli....
 • Zgjedhjet lokale në Ulqin, triumfojnë partitë shqiptare

  Partitë shqiptare kanë shënuar një fitore të rëndësishme në zgjedhjet lokale të Komunës së Ulqinit, ku kanë marrë 19 nga 33 këshilltarë. Pas numërimit të votave në të gjithë vendvotimet, rezulton se partitë malazeze kanë marrë vetëm 14 këshilltarë, kështu subjektet shqiptare mund ta formojnë qeverinë pa ndihmën e...
 • Kryeministrit Markoviç në Kosovë, qeveria e Malit të Zi flet për qëllimin e vizitës

  Kryeministri i Malit të Zi, Dushko Markovic më 6 shkurt do të qëndrojë për vizitë në Kosovë, me ftesë të kryeministrit Ramush Haradinaj, kurse lidhur me qëllimin e vizitës ka folur këshilltari politik i kryeministrit malazez.   Këshilltari i kryeministrit të Malit të Zi dhe shefi i zyrës të...
 • Shpërthim në fabrikën e armëve, plagosen punonjësit në Mal të Zi

  Një shpërthim ka ndodhur mëngjesin e sotëm në fabrikën e armëve “Tara” në Mojkovc të Malit të Zi, ku janë lënduar dy punonjës. Këta të fundit ndodhen në gjendje kritike për jetën dhe janë transportuar urgjentisht në Qendrën Klinike në Podgoricë, raporton Anadolu Agency (AA). Pas shpërthimit, ata fillimisht...
 • Kalaja e Ulqinit ‘vishet’ kuqezi

  Kalaja e qytetit të Ulqinit është veshur kuqezi në kuadër të 550-vjetorit të vdekjes së Skënderbeut. Siç duket edhe në pamjet e mëposhtme të publikuara nga Forca e Re Demokratike, në murin e Kalasë së Ulqinit shfaqet pamja e flamurit shqiptar dhe ajo e heroit tonë kombëtar Gjergj Kastriot...
 • Video/ Fushata për zgjedhjet në komunën e Ulqinit

  Më 4 Shkurt në Komunën e Ulqinit në Malin e Zi, mbahen zgjedhjet vendore ku garojnë tetë parti dhe dy koalicione. Partitë politike shqiptare në këto zgjedhje janë rreshtuar në tre lista zgjedhore. Zgjedhjet për komunën me shumicë shqiptare në Malin e Zi, vlerësohen si tejet të rëndësishme.VOA...
 • I penduari: Rusia donte të vrisja kryeministrin e Malit të Zi

  Ndikimi i Rusisë në Ballkan është rritur ndjeshëm vitet e fundit. Të gjitha ngjarjet e viteve të fundit kanë shqetësuar SHBA-të e cila ka dërguar diplomatët e saj në Ballkan të cilët i kane njohur qeveritë ballkanike rreth rrezikut rus. Me sa duket ndikimi rus është me i fuqishëm...


Kthehu