Mali i Zi Archives - Tirana Today
 • Thaçi në Mal të Zi: Kosova do ta formojë ushtrinë e saj

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi sot nga Budva porositi se Kosova do të formojë ushtrinë e saj dhe se Serbia nuk do të ketë të drejtë vetoje ndaj këtij vendimi. Ai shprehu pritjet se do të vendoset normalizimi i plotë i marrëdhënieve me Serbinë. Thaçi sot merr pjesë në...
 • Malazezët në Kosovë kërkojnë ta kenë ditën e tyre festë zyrtare

  Komuniteti malazez që jeton në Kosovë kërkon që 21 maji, dita kur u shpall pavarësia e Malit të Zi të futet në kalendarin e festave zyrtare në Kosovë. Kryetari i malazezëve të Kosovës, Sllobodan Vujiçiç ka thënë se edhe komuniteti i tyre duhet ta kenë Ditën e shënuar sikurse...
 • Video/Mali i Zi i ashpër me Shqipërinë, vendos tela me gjemba në kufi

  Policia kufitare përballet me problemin e kthimit të vështirë të emigrantëve në Shqipëri, përmes së cilës ata vijnë më së shumti. Ata thonë se tela me gjemba do të jetë masa e fundit që do të aplikohet, nëse regjistrohet një hyrje më drastike e emigrantëve. Mali i Zi regjistron...
 • Mali i Zi nuk e dorëzon Shqipërinë, Rama mbeti pa fjalë në Samit

  “Mali i Zi nuk mund të vazhdojnë të lulëzojnë në qoftë se mbetet prapa Shqipëria dhe Maqedonia, dhe Bosnja e Hercegovina, nëse nuk u jepet mundësia dhe se Serbia dhe Mali i Zi nuk do të vazhdojë ritmin me të cilin kanë filluar”, tha Markoviç. Kryeministri Dusko Markovic beson...
 • Emri/Shqiptari, koka e bandës kriminale në Mal të Zi. Ja pasuritë që sekuestrohen

  Prokuroria ka njoftur sot sekuestrimin e shtatë pasurive të paluajtshme në Bajzë, njësia Kastrat, bashkia Malësi e Madhe. Dosja e plotë Pas disa muajsh hetime të Prokurorisë pranë Gjykatës së Shkallës së Parë, Shkodër, në bashkëpunim me Njësinë Hetimore të Task- Forcës Speciale Qendrore në Policinë e Shtetit, sot...
 • Zgjedhen antarët e rinj të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi

  Dje në Sallën e Madhe te Kuvendit Komunal të Ulqinit është mbajtur Kuvendi i trete i Elektorëve të KKSH-së . Mbledhja u hap nga elektori më i vjetër -Ali Gjeçbritaj, Anëtare të Këshillit Kombëtar të Shqiptarëve në Mal të Zi janë zgjedhur : Abaz Hoxha , Adriana Hoxha ,...
 • Video/Harrojeni fjalën ‘zgjerim’, zyrtari i lartë i BE-së: S’ka përcaktues kohor

  Presidenti i Lëvizjes Evropiane, Momçillo Raduloviç, nga Mali i Zi, tha se përparimi politik vështirë se mund të ecë përpara nëse nuk ka përparim në fushën ekonomike. Përpara Samitit të BE-së dhe Ballkanit Perëndimor, që do të mbahet në Sofje, ai tha se shpreson që përparimi ekonomik do të...
 • Grushti i shtetit në Malin e Zi, ja ç’po ndodh me të akuzuarit

  Në Gjykatën Themelore të Podgoricës kanë vazhduar seancat dëgjimore ndaj personave të akuzuar për grusht shtet në Mal të Zi. Në mesin e dëshmitarëve, këtë javë ishte edhe lideri i opozitës pro ruse “Fronti Demokratik”, Nebojsha Medojeviç, i cili sipas prokurorit special, bashkëpunoi me grupin që tentoi të bënte...
 • Plagoset gazetarja malazeze, ja ç’po bënte

  Një gazetare malazeze, e njohur për hetimin e korrupsionit në biznes dhe qeveri, u qëllua dhe u plagos përpara shtëpisë së saj në Podgoricë, të martën vonë, tha policia. “Olivera Llakiç u plagos me plumb në këmbën e saj të djathtë, por jeta e saj nuk është në rrezik”, tha...Kthehu