Lugina e Preshevës Archives - Tirana Today
 • Shqiptarët e Preshevës me park të ri, por papunësia vetëm rritet

  Komuna e Preshevës për herë të parë në historinë e saj do të pajiset me park, i cili do të vendoset në kompleksin rekreativ mes shkollave dhe stadiumit të qytetit. Përveç hapësirave rekreative, njëkohësisht qytetarëve do t’iu mundësohen hapësira për parkingje, me qëllim të zgjidhjes së kaosit në trafikun...
 • (Video) Grushte në Kuvendin e Preshevës, shqiptarët zihen për një copë

  Shqiptarët e Luginës së Presheves kanë treguar se janë të papërmbajtjtshëm kur vjen puna për të ndarë një “plaçke” të vogël si është administrimi i komunës së Preshevës. Një përplasje e ashpër mes liderve politikë ka ndodhur brenda sallës së kuvendit komunal, ku si pasojë e së cilës u...
 • Serbia publikon listën e shqiptarëve të kërkuar në INTERPOL

  Serbia ka lëshuar rreth 170 fletarreste përmes INTERPOL-it për ish-pjesëtarët e UÇK-së. Në bazë të një fletarresti të tillë u arrestua më parë edhe edhe Ramush Haradinaj. Më poshtë janë emrat e 157 ish-ushtarëve të UÇK-së, të cilët mund të përballen me fletarrestet e Beogradit nëpër vendet ku udhëtojnë,...
 • Foto/Flamuri shqiptar po tërbon Serbinë, ja arsyeja

  Media serbe ‘Telegraf’, ka shkruar se shqiptarët përsëri po promovojnë me idenë e  “Shqipërisë së Madhe”. Përkatësisht, në kalimin kufitar mes Maqedonisë dhe Kosovës, në jug të kësaj të , në rrugën e quajtur si Hani Elezit, flamuri shqiptar valëvitet në anën e Kosovës. Haradinaj dhe Thaçi dërguan fjalë...
 • Tërbohet Serbia, “Blic”: Kosova gati të marrë Luginën e Preshevës

  Autoritetet e Kosovës, me kryeparlamentarin Kadri Veselin në krye, gjatë gjithë kohës mbajnë kontakte me përfaqësuesit e shqiptarëve në jug të Serbisë, siç e quan Beogradi zyrtar Luginën e Preshevës. Kështu shkruan gazeta “Blic”, sipas të cilës Veseli në këtë mënyrë kontrollon situatën dhe përgatitet për aksione eventuale me...
 • Liderët serbë: Bujanoc do bashkohet me Preshevën, lind “Shqipëria e Madhe”

  Kreu i Partisë Demokratike të Serbisë, Milosh Jovanoviç, tha në Bujanoc se asnjë shkëmbim territori nuk konsiderohet si një zgjidhje për çështjen e Kosovës. Ai ishte përpapa qytetarëve, në jug të Serbisë qendrore,  ku paralajmëroi se dorëzimi i Kosovës, bën që ajo të bashkohet me OKB dhe do të...
 • Shqiptarët janë me të keqpaguarit në Serbi

  Bujanoci së bashku me Preshevën janë komunat me rrogën mesatare më te vogël në Serbi. Për muajin shkurt është regjistruar rënie e rrogës mesatare në të gjithë Serbinë, ku nga mesatarja 50.048 dinar në Janar ka rënë në 47.048 dinar për muajin shkurt. Në rrethin e Pçinjës rroga mesatare...
 • Kur Serbia dhe Maqedonia vendosnin mbi fatin e shqiptarëve në Preshevë

  Komiteti Qendror i Partisë Komuniste të Jugosllavisë për Maqedoni lidhur me çështjen e kufirit të Luginës së Preshevës, ishte ankuar pranë Shtabit Suprem të Ushtrisë Jugosllave me datë 26 gusht 1944. Maqedonasit kërkonin që Rrethi i Preshevës të përfshihet brenda kufijve të tyre. Arsyetimi ishte se Rrethi i Preshevës...
 • Haradinaj i gatshëm të shkojë në Preshevë, reagon Serbia

  Kryeministri kosovar Ramush Haradinaj është i gatshëm të vizitojë Preshevën, siç e pohoi ai vetë në një intervistë për portalin Presheva Jonë.  “Do të vijë dita e vizitave në Serbi, edhe në Beograd pse jo”.  Sipas portalit, kryeministri kosovar ka marrë një ftesë nga drejtuesit lokalë për të qenë i...Kthehu