Lugina e Preshevës Archives - Tirana Today
 • Dy shqiptarë të Luginës së Preshevës, lojtarë në Superligën serbe

  Dy shqiptarë nga Lugina e Preshevës janë lojtarë të ekipit serb në Superligën e Serbisë. Konkretisht, ata mbrojnë ngjyrat e klubit Radnik nga Surdulica në jug të Serbisë. Klubi në fjalë ka hapur dyert për lojtarë të rinj, pasi është futur në Super Ligën e Serbisë si kampione e...
 • Kapen 2 kg marijuanë në kufirin e Preshevës

  Kapen dy kilogramë marijuanë në vendkalimin kufitar të Preshevës. Doganierët, në bashkëpunim me policinë kanë gjetur në autobusin me targa të Shkupit sasinë e drogës, me destinacion Dortmundin. Konkretisht, droga u gjet e paketuar në 4 qese,e  vendosur mbi një ulëse dhe u sekuestrua pas kontrollimit të detajuar të...
 • Shqiprim Arifi në Prishtinë me Unionin e Komunave Shqiptare në Ballkan

  Kreu i Komunës së Preshevës, Shqiprim Arifi ka marrë pjesë në Unionin e Bashkive Shqiptare të Rajonit, mbajtur në Prishtinë me rastin e 10-vjetorit të Pavarësisë. Arifi, së bashku me 5 kryetarë të komunave shqiptare në Ballkan, u prit nga Shpend Ahmeti, kryetar i Prishtinës. Ky ishte takimi i...
 • Shukri Ymeri zgjidhet kryetar i Këshillit Kombëtar Shqiptar

  PVD dhe PDSH kanë nënshkruar një marrëveshje bashkëpunimi në Këshillin Kombëtar Shqiptar. Pasi Jonuz Musliu ndërroi jetë, duket se lidhja e kësaj marrëveshjeje u përshpejtua, pasi edhe KKSH kishte mbetur pa kryetarin e vet. Në mbledhjen e sotme të KKN u zgjodh kryetari Shukri Ymeri nga PDSH, zëvendës Ardita...
 • Përfaqësuesit e Erdogan vizitojnë Preshevën para takimit historik

  Një delegacion i lartë i forumit rinorë të Partisë për drejtësi dhe zhvillim e kryetarit aktual të Republikës së Turqisë Rexhep Tajip Erdoan ka qëndruar për vizitë në Luginë të Preshevës. Ata realizuan takime me përfaqësues të jetës politike e shoqëre në Preshevë dhe Bujanoc me të cilët bashkëbiseduan...
 • Preshevë/Arrihet marrëveshja për bashkëqeverisje APN-LRPDSH

  Kryetari i Alternativës Për Ndryshim, Shqiprim Arifi ka nënshkruar një marrëveshje për bashkëqeverisje me liderin e LRPDSH-së, Sami Salihun. Në dokumentin e firmosur, palët bien dakord për disa pika, ndër të cilat: zhvillimin e përgjithshëm të Komunës së Preshevës, qeverisje transparente dhe llogaridhënëse, harmonizimin e politikave lokale me politikat...
 • Bujanoc/Shqiptarët mazhorancë, në punësim minoritet

  Edhe pse janë shumicë në Bujanoc, shqiptarët vijojnë të jenë në minoritet për sa i përket punësimit. Një kompani tekstili është hapur dje në Bujanoc, ku janë punësuar 26 persona. Mes grave të punësuara, vetëm 3 prej tyre janë shqiptare, shkruan agjencia  e lajmeve “Presheva Jonë”. Kështu, kjo kompani...
 • Arifi: PDSH-PVD kanë bashkëpunuar për të dëmtuar APN-në

  Kreu i Alternativës për Ndryshim, Shqiprim Arifi ka akuzuar partitë PDSH dhe PVD se janë bashkuar kundër APN-së me qëllim që të marrin pushtetin. Këtë deklaratë, Arifi e bëri gjatë emisionit RTV Aldi, ku tha: “Ata që e gënjyen popullin me vite të tëra nuk ka mundur t’i bashkojë...
 • Presheva mirëpret Erdoganin, Ramën dhe Vuçiçin në Qershor; Ç’fitojnë shqiptarët nga takimi?

  Presidenti i Turqisë, Rexhep Tayyip Erdogan pritet të zhvillojë një takim të rëndësishëm në Preshevë. Erdogan do të takohet me homologun serb Aleksandër Vuçiç dhe kryeministrin Edi Rama. Gazetari Ylli Pata duke ju referuar burimeve diplomatike konfirmon se takimi do të zhvillohet në muajin qershor. Takimi zhvillohet si pjesë...


Kthehu