Kosova Archives - Tirana Today
 • Haradinaj: Kosovës i mungojnë njerëzit e saj, Serbia duhet të japë llogari

  Kryeministri i vendit, Ramush Haradinaj, sot ka bërë homazhe tek përmendorja kushtuar personave të zhdukur. “Java e të Pagjeturve na rëndon dhe na sjellë vuajtje dhe dhembje për mijëra qytetarët, fati i të cilëve ende nuk është zbardhur nëntëmbëdhjetë vjet pas lufte”, ka shkruar Haradinaj në Facebook.. I pari i...
 • Mjekët e infermierët braktisin Kosovën për Gjermaninë

  Viteve të fundit vala e të rinjve, të cilët po kërkojnë një mundësi për të shkuar në vendet e Evropës Perëndimore është në ngritje. Ajo çka është edhe më shqetësues është se perspektivën në Kosovë nuk po e shohin as personat, të cilët tashmë kanë përfunduar studimet master. Vetëm...
 • Bizneset serbe me simbole shtetërore në panair, reagon qeveria e Kosovës

  Ministria e Punëve të Jashtme të Kosovës ka komentuar panairin e fundit, në të cilin u promovuan mallrat e shteteve të rajonit, përfshirë edhe Serbinë. Në një komunikatë për media, MPJ ka thënë se hiperbolizimet përmes simboleve shtetërore, nuk i shërbejnë bashkëpunimit rajonal mes vendeve të Ballkanit Perëndimor. MPJ...
 • Vizat për kosovarët, vijnë premtimet e freskëta

  Ndërsa Bashkimi Evropian nuk pranon të japë një datë se kur mund të hiqen vizat për kosovarët, politikanët vazhdojnë të japin premtime se kjo mund të ndodh brenda këtij viti. Kryeministri Ramush Haradinaj, në seancën plenare ku po debatohet për Raportin e Progresit tha se heqja e vizave do...
 • Haradinaj elozhe ministrit të PDK-së: Po ia kthen dinjitetin shëndetësisë

  Edhe pse pacientë kosovarë ankohen çdo ditë për mungesë barnash nëpër spitale, kryeministri Ramush Haradinaj vlerëson se nën qeverisjen e tij ka nisur ndryshimi i gjendjes në shëndetësi. Dhe meritën për këtë ia jep ministrit Uran Ismaili që vjen nga PDK. “Puna e madhe po vërehet. Ndryshimi i gjendjes...
 • Habit Daçiç: Kosova do të bashkohet me Shqipërinë

  Ministri i Jashtëm serb Ivica Daçiç tha se Serbia dëshiron të arrijë një kompromis me Kosovën por se kjo çështje nuk mund të përdoret në politikën e tregtisë së jashtme si një kusht për t’u bashkuar me BE-në. Duke folur në një konferencë të titulluar “Trajnimi i udhëheqësve politikë”,...
 • Nuk e lanë vajzën të martohej me serbin, prindërit shqiptarë e pësojnë keq

  Shkaktim të lëndimeve të lehta trupore, privim nga liria, detyrim, kërcënim, sulm, ofendime dhe shkelje të Ligjit për armëmbajtje (vetëm për babanë). Këto janë akuzat e rënda që e ngarkojnë çiftin kosovar, me vendbanim në Villars, shkruan “Le Matin”, përcjell Albinfo.ch. Dy të pandehurit akuzohen se e kanë keqtrajtuar...
 • Thaçi, BE-së: Mjaft me raporte, na trajtoni njësoj si të tjerët

  Presidentit të Kosovës, Hashim Thaçi ka reaguar pas publikimit të Raportit të Progresit nga Komisioni Evropian për gjashtë shtetet e Ballkanit Perëndimor. Përmes një statusi në faqen e tij të ‘Facebook’-ut Thaçi tha se qytetarët e Kosovës janë lodhur nga raportet e shumta dhe se është koha për diçka...
 • Mogherini: Kosova dhe Serbia të arrijnë sa më parë marrëveshjen, ndryshe…

  Komisioni Evropian publikoi sot Raportin për vendet e Ballkanit Perëndimor. Gjatë fjalës së saj përfaqësuesja e Lartë e BE-së për Politikë të Jashtme dhe Siguri, Federica Mogherini pas lajmeve të mira për hapjen e negociatave për Shqipërinë dhe Maqedoninë, u ndal edhe tek Kosova duke e vendosur theksin te...Kthehu