Kosova Archives - Tirana Today
 • Thaçi: Serbia e di mirë që Kosova nuk ndahet, sʼka autonomi për veriun

  Presidenti Thaçi deklaron se nuk ka asnjë mundësi për ndarjen e Kosovës. Deklarata e tij bëhet në 10-vjetorin e shpalljes së pavarësisë së Kosovës. Në një prononcim për Top Channel, Thaçi thekson se këtë e pranon edhe Serbia, ndonëse jo publikisht. “Nuk do të ketë autonomi! Nuk do të...
 • Haradinaj për “Al Jazeera”: Synimi im, integrimi i serbëve në Mitrovicë

  Vrasja e liderit serb Oliver Ivanoviçit ka ndërtuar mosbesim në pjesën veriore të Mitrovicës. Për këtë, vetë Ramush Hardinaj është shprehur se ka si synim integrimin e plotë të komunitetit që jetojnë dhe veprojnë në këtë pjesë të  qytetit. “Vrasja e një politikani të rëndësishëm muajin e kaluar në...
 • Pavarësia/Rexhep Qosja i zhgënjyer nga Thaçi, s’pranon të dekorohet

  Dekoratat e Presidentit Thaçi  janë shpërfillur nga disa figura dhe personalitete të jetës akademike dhe shoqërore ne Kosovë. Akademiku Rexhep Qosja, iu është bashkuar njerëzve që kanë refuzuar dekoratën nga Presidenti i Kosovës, Hashim Thaçi për kontributin e  dhënë  në rastin e 10- vjetorit të Pavarësisë së Kosovës. Qosja...
 • Pas një jave rifillon dialogu Prishtinë-Beograd

  Dialogu ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit pritet që të vazhdojë më datë 26 shkurt. Të paktën kështu  ka bërë të ditur televizioni publik serb. “Është planifikuar që bisedimet ndërmjet Prishtinës dhe Beogradit të zgjasin dy ditë, dhe pritet që rendi i ditës të jetë i ngjashëm me atë të takimit...
 • Shkupjani, bashkëluftëtari i Adem Jasharit, trimi për të cilin s’foli njeri

  Para dy vitesh ka ndërruar jetë ish luftëtari i UÇK-së, Fatmir Mjaku, nga Shkupi, i cili ishte edhe bashkëluftëtar i Komandantit Adem Jashari. Edhe pse vetë vepra e tij e bënte të madh Fatmir Mjakun, askush deri më tani nuk denjoi ta thotë një fjalë për të, asnjë homazh...
 • The Telegraph: Kosova – një burim rinie, zemra e rajonit

  Në dhjetëvjetorin e Pavarësisë, shumë media botërore, kanë shkruar për Kosovën dhe arritjet e saj, përgjatë këtyre viteve. E përditshmja angleze “The Telegraph”, i ka kushtuar një shkrim të gjatë Kosovës, duke treguar 13 fakte për shtetin më të ri në Evropë. Britania e Madhe e ka njohur menjëherë...
 • Ministri i Kosovës turpërohet në Bruksel, i kërkojnë të flasë anglisht por…

  Një moment mjaft të sikletshëm ka kaluar ministri i Tregtisë dhe Industrisë në Kosovë, Bajram Hasani në Bruksel. Ai mori fjalën për të promovuar pikërisht turizmin e Kosovës para ministrave të vendeve të BE-së, por ajo çfarë u mbajt mend nga fjala e tij ishte pikërisht fakti se nuk...
 • “Imazh i Kosovës”, Thaçi dekoron Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare

  Në kuadër të 10-vjetorit të Pavarësisë, presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka dekoruar Rita Orën me Medaljen Presidenciale Jubilare të dhjetëvjetorit të pavarësisë, për kontributin e saj të pazëvendësueshëm në promovimin e Kosovës nëpër botë. “Në këto dhjetë vjet pavarësi, Rita Ora ka qenë imazh i Kosovës kudo në...
 • Gafa e Daily Mail për Pavarësinë e Kosovës, me kë e ngatërroi?

  Prezenca e Rita Orës në Kosovë për të festuar 10-vjetorin e Pavarësisë, teksa performoi në një koncert, ka tërhequr vëmendjen e medieve ndërkombëtare. E tillë është britanikja Daily Mail, e cila ka postuar një artikull për rikthimin e Ritës në Kosovë. Por, në një nga videot e postuara në...


Kthehu