Trevat Archives - Tirana Today
 • Përballja e madhe pas 20 vitesh, çfarë u tha në duelin televiziv Zaev-Mickoski

  Për herë të parë pas 20 vitesh, u përballën në një duel televiziv liderët e dy partive më të mëdha politike maqedonase. U takoi të mërkurën në mbrëmje që përballë të ishin: Zoran Zaev i LSDM-së në pushtet dhe Hristijan Mickoski i VMRO-së opozitare. I shumëpritur për publikun, ky...
 • Ja kur mund të përfundojë në burg Gruevski

  Ish-kryeministri Nikolla Gruevski nuk do të shkojë menjëherë në qelitë e burgut të Idrizovës, por ai do të presë vendimin e Gjykatës së Apelit, pas ankimimit që do të bëhet kundër vendimit të shkallës së parë të aktvendimit gjyqësor që u shpall ditën e mërkurë (23 Maj) në Gjykatën...
 • Video/Edita Tahiri: Dialogu përfundon me njohje

  Ish-ministrja për Dialog në qeverinë e Kosovës, Edita Tahiri ka thënë se ende ka shumë punë deri në pajtimin mes shqiptarëve dhe serbëve në Kosovë. Megjithatë, sipas saj, procesi i dialogut do të përfundojë me njohjen reciproke Kosovë-Serbi. Tahiri ka thënë se përmes procesit të dialogut është arritur të...
 • Zbuloni skenarin tronditës të Vuçiç dhe Thaçit për Kosovën

  Presidenti i Republikës së Kosovës Hashim Thaçi, dhe ai i Serbisë, Aleksandër Vuçiç, së fundi kanë shpeshtuar deklaratat e tyre për një marrëveshje përfundimtare mes Kosovës dhe Serbisë. Të dy presidentët kanë deklaruar se nga kjo marrëveshje nuk do të fitojnë asnjëra palë, duke paralajmëruar se kjo marrëveshje do...
 • Vendimi drastik, dënohet me burg ish-kryeministri i shqiptarëve

  Gjykata Themelore Shkupi 1, sot në seancën përfundimtare për rastin “Tanku”, shpalli fajtor Ish kryeministrin Nikolla Gruevski dhe shqiptoi dënim me burg prej 2 viteve, raporton Zhurnal. I akuzuari tjetër Gjoka Popovski u dënua me 6 vjet e gjysëm burg.  Ish kryeministri Gruevski nuk ishte prezent në seancën e...
 • Katedra e gjuhës shqipe: Përkthimi “Ilinditase” në kundërshtim me rregullat

  “Republika Ilinditase e Maqedonisë” si emërtim bie ndesh me natyrën dhe me rregullat e gjuhës shqipe. Kështu ka vlerësuar Katedra e Gjuhës dhe Letërsisë Shqipe në Shkup. Sipas tyre, Ilindeni tradicionalisht është quajtur Ilinden, në këtë mënyrë në aspektin gjuhësor, përdorimi i fjalës Ilinden në emërtim nuk duhet të...
 • Thaçi në Mal të Zi: Kosova do ta formojë ushtrinë e saj

  Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi sot nga Budva porositi se Kosova do të formojë ushtrinë e saj dhe se Serbia nuk do të ketë të drejtë vetoje ndaj këtij vendimi. Ai shprehu pritjet se do të vendoset normalizimi i plotë i marrëdhënieve me Serbinë. Thaçi sot merr pjesë në...
 • Lista Serbe insiston në ndryshime kushtetuese për Asociacionin

  Për formimin e Asociacionit apo Bashkësisë së komunave me shumicë serbe, kërkohen ndryshimet në Kushtetutën e Kosovës dhe të akteve ligjore, thonë përfaqësuesit e Listës Serbe. Igor Simiç, deputet i Listës Serbe, thotë për Radion Evropa e Lirë se marrëveshja e Brukselit për formimin e Asociacionit nuk mund të...
 • Politika kosovare në kaos, zgjedhjet e jashtëzakonshme domosdoshmëri

  “Vetë fakti se kemi iniciativa si ajo për tryezë ashtu edhe ajo për Platformën tregojnë se ky legjitimitet i humbur po kërkohet që të kompensohet disi për të gjetur mënyra për të ardhur deri tek vendimet që do të jenë legjitime. Por, kjo nuk po funksionon, sepse nga një...Kthehu