Shpikja e fundit Archives - Tirana Today
 • Burimi i energjisë së ripërtëritshme, zbuloni rolin e forcës së rëndesës

  Në një botë që ka gjithmonë e më shumë nevojë për energji, shkencëtarët po studiojnë vazhdImisht të gjitha burimet e mundshme të ripërtëritshme, në përpjekje për identifikimin e rrugëve të rritjes së efikasitetit. Një studiues në Hollandë beson se edhe forca e rëndesës mund të përdoret për të prodhuar...
 • Inteligjenca artificiale mund të parashikojë të ardhmen! Në shërbim, apo kundër njerëzimit?

  Shkencëtarët kanë mësuar një kompjuter për të parashikuar ngjarjet pesë minuta në të ardhmen në një demonstrim të frikshëm të fuqisë së inteligjencës artificiale. Një ekip nga Universiteti i Bonit përdori inteligjencën artificiale për të menduar se çfarë do të bënte një kuzhinier para se ta bënin atë. Programi...
 • Superkompjuteri më i fuqishëm në botë krijohet në SHBA

  Laboratori Kombëtar “Oak Ridge”, shpalli prodhimin e një superkompjuteri të quajtur “Summit”, që ka aftësinë llogaritëse “më të fuqishme në botë”. Laboratori tha se superkompjuteri mund të arrijë një numër maksimal prej 200 mijë trilionë llogaritjesh në sekondë. Më përpara, superkompjuteri i Kinës “Sunway TaihuLight” zinte vendin e parë...
 • Çadra mbi dron që ju ndjek në çdo hap

  Një kompani e vogël japoneze zbuloi një prototip çadre me dron që përcjell përdoruesin për të ecur në hije. Ashai Power Service shpreson të fillojë shitjen e pajisjeve të reja vitin e ardhshëm. Në objektivin e parë do të jetë për të punuar në hapësirat private mbyllura të tilla...
 • Shpenzoni kohën në celular, njihuni me sugjerimet e Apple

  Kompania “Apple” do të ofrojë mënyra të reja për njerëzit që dëshirojnë të kufizojnë kohën që shpenzojnë me iPhone-in e tyre. Ndërkaq, kompania paraqiti edhe funksione të reja që synojnë t’i bëjnë produktet e saj të domosdoshme. Ky paradoks u shfaq gjatë Konferencës Botërore të Programuesve, ku drejtuesit e...
 • Si të merrni më shumë ndjekës në Instagram pa ndihmën e reklamave

  Ekzistojnë disa rregulla për të gjithë personat që po përpiqen të ndërtojnë një markë apo biznes që të kenë ndjekës, pa ndihmën e reklamave me pagesë. 1-Përdorni shumë hashtage, tre ose katër prej të cilave të jenë të njohura për publikun e gjerë ndërsa pjesa tjetër të përshtatet me...
 • S’keni nevojë të bëni blerje në supermarket, robotët do bëjnë pazaret për ju

  Dyqanet ushqimore në Shtetet e Bashkuara janë përfshirë në një betejë të ashpër për konsumatorë, të cilët shpesh kërkojnë që ushqimet të vijnë tek ata, në vend që konsumatorët të shkojnë në dyqan. Automatizimi po bëhet gjithnjë e më shumë pjesë e ekuacionit të konkurrencës. Kur gjigandi amerikan i...
 • Snapchat na befasoi të gjithëve, sjell veçorinë që na duhej

  Snapchat ka sjell për përdoruesit një veçori të re. Përditësimi i fundit sjell Snap Maps. Tani mund të ndani vendndodhjen tuaj edhe në Chat. Thjesht mbani dorën mbi emrin e një miku dhe do t’ju jepet mundësia që të “Kërkoni vendndodhjen” ose “Dërgo vendndodhjen time”. Ky përditësim do ta...
 • Kini kujdes, Facebook po përgjon telefonin dhe të gjitha mesazhet

  Një skandal i madh ka përfshirë sërish Facebook, i cili akuzohet së ka përgjuar jo vetëm mesazhet e përdoruesve por edhe telefonat e tyre. Ndërmarrja newyorkeze “Six4Tishree” ka prodhuar një aplikacion, Pikinis, që gjente foto me rroba banjo në rrjet të përdoruesve dhe të miqve të tyre. Ndryshimi i...Kthehu