Auto & Moto Archives - Tirana Today
 • Toyota tërheq nga tregu 180 mijë makina për një gabim

  Për shkak të një defekti me “airbag”, prodhuesi i automjeteve japoneze, Toyota, do të tërheqë nga tregu 181,797 makina në Kinë për shkak të defektit në “airbag”. Modelet New Highlander, Levin, Levin hybrid dhe Corolla hybrid të prodhuar mes 4 maj 2015 dhe 4 shkurt 2016, janë ato me...
 • Volkswagen, makina më e shitur në SHBA

  Sipas të dhënave të vitit 2017 rezulton se Volkswagen është makina më e shitur në SHBA. Grupi Volkswagen arriti të prodhojë 9.74 milionë automjete, duke lënë pas aleancën Renault-Nissan-Mitsubishi me 9.6 milionë, dhe Toyota përfundoi e treta 9.47 milionë automjete. Ndërkohë, grupi VË shënoi rritjen në tregjet e Evropës...
 • Ditë të ftohta/Dëmtoni motorin e makinës nëse prisni të nxehet për të lëvizur

  Në ditët e ftohta të dimrit thuajse të gjithë shoferët kujdesen më tepër për makinën e tyre. Gjëja e parë që ata mendojmë kur ndezim makinën është ta lëmë pak të ngrohet por në kundërshtim me besimin popullor kjo nuk e zgjat jetën e motorit tuaj por e zvogëlon...
 • VIDEO/2018 do të jetë viti i makinave elektrike

  Viti 2018 do të jetë viti i makinave elektrike. Ky vit do të shënojë një kthesë në elektrizimin përfundimtar të rrugëve të Amerikës. Makinat elektrike do të përbëjnë 1.5% të të gjitha shitjeve të makinave të SHBA-së sipas Navigant Research. Përtej numrit të shitjeve, më e rëndësishme për t’u...
 • Një milion euro për Bugattin i vitit 1991

  Makina Bugatti Veyron në vitin 1991 ishte shitur në atë kohë për 380 mijë dollarë. Që nga momenti që është blerë, makina ka ecur vetëm 4,500 kilometra.  Thuajse gjatë gjithë kohës qëndroi në ekspozitën e një koleksionuesi. Tani që pronari i saj ka vendosur ta shesë shuma pritet të...
 • Kina sfidon Teslën, hedh në treg makinën e re elektrike

  TESLA ndezi konkurrencën në tregun më të madh të makinave elektrike në botë. Ndërkohë, prodhuesi i automjeteve me bazë në Shanghai NIO, është kompania kineze që po përpiqet së fundmi të përfshihet në këtë prodhim. Kompania prezantoi SUV me 7 vende elektrike në një event në Pekin gjatë fundjavës...
 • Volkswagen prezanton modelin e ri Atlas

  Atlasi i ri i kompanisë Volkswagen do të ketë shumë ndryshime. Këtë e bëri të ditur Hinrich Woebcken, një nga drejtuesit e kompanisë. Gjatë prezantimit zyrtar të Mk 7 Jetta, Woebcken ka njoftuar grupin e gazetarëve se janë duke punuar në versionin e ri, që do të lansohet së...
 • Njihuni me teknologjinë e makinave të së ardhmes

  Ju mund t’i jepni gaz makinës për të ecur sa më shpejt apo të xhironi gomat, por ka të ngjarë që zhurma e madhe e gomave të pasme t’ju detyrojë t’i mbani rrotat sa më drejt të jetë e mundur.Kjo është arsyeja pse shumë makina me performancë të lartë,...
 • Porsche, Jaguar dhe Toyota. Ja kush janë modelet e fundit të makinave në botë

  Industria e prodhimit të makinave është duke ecur me hapa gjigantë, dhe me ndihmën e teknologjisë është duke kaluar përtej kufijve të asaj që njerëzimi e konsideron thjesht si koncept. Makina hibride, makina që ecin vetë, makina-shtëpi dhe jo vetëm kaq. E ardhmja i përket makinave elektrike. Por ja...


Kthehu