Teknologji Archives - Tirana Today
 • Publikohen fotot e modelit më të ri, Nokia 7+

  Një fotografi e re që po qarkullon online shfaq modelin e ri të Nokia 7+, telefonin më të mirë të Nokia-së deri më sot. Pamja frontale e telefonit të ri të HMD Global e cila ka marrë përsipër markën e Nokia tregon skaje të holla të telefonit me dizajn...
 • Teleskopi i NASA-s zbulon 95 planetë të rinj

  Pothuajse 95 planetë të rinj në orbitën e disa yjeve jashtë sistemit tonë diellor janë zbuluar nga teleskopi i Keplerit të NASA-s. Studiuesit konfirmuan praninë e 95 botëve pas studimit të 275 kandidatëve të mundshëm. Teleskopi Kepler ka gjetur mijëra kandidatë për t’u vlerësuar si planetë kur u lancua...
 • BE: Twitter dhe Facebook po dështojnë

  Twitter dhe Facebook nuk po respektojnë plotësisht rregullat e përdoruesve në BE, sipas një raporti të Komisionit Europian. Në nëntor 2016, komisioni u bëri thirrje rrjeteve sociale si Facebook, Twitter dhe Google Plus për t’u ofruar përdoruesve standardet e tyre të mbrojtjes në përputhje me rregullat e BE-së. Apeli...
 • FBI dhe CIA, amerikanëve: Mos përdorni Huawei!

  Krerët e 6 agjencive më të mëdha të inteligjencës amerikane, mes tyre FBI dhe CIA, kanë paralajmëruar amerikanët që të mos përdorin produktet dhe shërbimet e gjigantëve kinezë të teknologjisë, Huawei dhe ZTE. Sipas CNBC, shefat e inteligjencës e kanë bërë këtë rekomandim gjatë një dëgjese në Komitetin e...
 • Shkëmbinjtë koralorë që u rezistojnë ndryshimeve klimatike

  Shkëmbinjtë koralorë janë baza e ekosistemit që mbështet gati një të katërtën e të gjitha specieve detare, por për shkak të ndryshimeve klimatike, gjysma e koraleve të botës janë zhdukur në 50 vitet e fundit. Duke marrë parasysh se ky problem ende po vazhdon, shkencëtarët po kërkojnë mënyra për...
 • Gjykata gjermane: Facebook shkel ligjin me përdorimin e të dhënave personale

  Një grup gjerman i të drejtave të konsumatorëve këtë të hëne tha se një gjykatë kishte gjetur se përdorimi i të dhënave personale të Facebook ishte i paligjshëm, sepse platforma e medieve sociale në SHBA nuk siguroi në mënyrë adekuate pëlqimin e përdoruesve të tij. Vendimi nga një gjykatë...
 • Së shpejti do tʼi themi “lamtumirë” telekomandës së televizorit

  Universiteti britanik i Lancasterit ka vënë në zbatim teknologjinë e re të quajtur ‘Matchpoint’, e cila do të mjaftojë lëvizja e një pjese të trupit për të kontrolluar funksione të ndryshme. Nevojitet lëvizja rrethore e njërës dorë, kokës apo edhe një këmbe, që kapet prej një kamere. Mjafton që...
 • Zvicra shpik armën e veçantë për rrëzimin e dronëve

  Një kompani në Zvicër ka paraqitur një armë e cila është e dizajnuar për t’i rrëzuar dronët e vegjël. Arma është e ndërtuar në atë mënyrë që në vete ka një rrjetë, një pistoletë dhe një shurdhues. Pistoleta është e paraparë që të “neutralizojë shpejt dhe lehtë dronët”, dhe...
 • Kujdes me “screenshot” në Instagram, përdoruesit do të njoftohen

  Një lajm i rëndësishëm vjen për përdoruesit e shumtë të e Instagram. Ata  duhet të kenë kujdes tani kur bëjnë screenshot. Instagram ka menduar që të lajmërohen përdoruesit kur ju bëni screenshot fotove të tyre. Sipas stafit kjo është një lëvizje e duhur pasi duhet të ruhet privatësia e...


Kthehu