Shëndeti Archives - Tirana Today
 • Dieta kronologjike/Të gjithë e duan sepse s‘ka limite mbi sasinë

  Ndoshta kemi gabuar në gjithçka me fiksimin tuaj për peshoren, dhe kontrollin e asaj që konsumoni. Por duke u fokusuar shumë tek kjo pjesë kemi harruar konceptin thelbësor: kur duhet të hamë? Një pjatë makarona, është një pjatë makarona gjithmonë, por metabolizmi ynë ndryshon gjatë 24 orëve, e për...
 • Nuk hani mëngjes që të dobësoheni? Po veproni gabim

  Shumë njerëz e kanë zakon të dalin nga shtëpia pa ngrënë mëngjes. Të tjerë kanë idenë se duke kufizuar ushqimin, sidomos vaktin e mëngjesit do të bien në peshë. Në fakt, duke mos ngrënë mëngjes ndodh e kundërta. Një studim amerikan të cilit i referohet AgroWeb.org thotë se 26.7...
 • Zbuloni si funksionon dieta metabolike

  Ekzistojnë shumë teori të ndryshme rreth metabolizmit. Duke filluar nga termi se cfarë është metabolizimi, mënyrat se si mund ta nxisim atë dhe çfarë zgjedhjesh të jetës bëjnë dallimin se si funksionon ai. Por cilat ushqime mbështesin një metabolizëm të shëndetshëm? Ka disa ushqime që ndihmojnë për të nxitur...
 • E thotë studimi/ Ja cili është orari ideal për të pirë kafen e parë

  Ne jemi një popull që e konsumojmë në doza të larta kafen. Çdo grupmoshë mbush kafenetë, e duket se kjo lloj fashe orari ku shijohet një kafe, është ndër më të bukurat. Por a e dini se kush është orari për të pirë kafen e parë? Studime të shumta...
 • Zbuloni mënyrën se si të humbni 4 kg për 10 ditë

  Humbja e peshës varet nga disa faktorë mes të cilëve, mosha, aktiviteti metabolizmit dhe stili i jetës. Por shumë prej nesh kërkojnë të kenë një trup të bukur e të shëndetshëm në një kohë të shkurtër. Por sot do të flasim për një sërë menush dhe këshillash që mund...
 • Zbuloni se çfarë duhet të hani pas ushtrimeve fizike

  Një mit dhe e pavërtetë e madhe që qarkullon midis njerëzve është që nuk duhet të hani menjëherë pas ushtrimeve. Por kjo është krejtësisht e gabuar! Në fakt, është mirë që të konsumoni ushqim sa më shpejt që të jetë e mundur pasi të përfundoni stërvitjen tuaj. Nëse kalon...
 • Humbni peshë me banane dhe ujë të ngrohtë

  Të gjithë ata që kanë ca kilogramë më tepër dhe duan t’i humbasin e dinë mirë se çdo vit përsëritet e njëjta histor. Në muajt prill-maj të gjithë stresohen aq shumë për humbjen në peshë dhe çdo të hënë planifikojnë që do të nisin dietën e cila në të...
 • Krijohet hamburgeri pa mish që kënaq vegjetarianët

  Pas vitesh pune kërkimore dhe rreth 400 milionë dollarë fonde, kompania “Impossible Foods” ka futur në tregun vegjetarian produktin më të fundit të hamburgerave pa mish. Qëllimi i kësaj kompanie të re nga Kalifornia është të bëjë një produkt natyror dhe organik, i cili do t’u japë njerëzve kënaqësinë...
 • Zbuloni dietën 48-orëshe për efekte të shpejta

  Specat e djegës tani janë në qendër të vëmendjes tek doktorët, për shkak të përfitimeve shëndetësore që i kanë në shëndetin e përgjithshëm si dhe procesin e humbjes së peshës, e krejt kjo falë përbërësit të vet natyral të quajtur capsaicin. Kjo substancë funksionon në mënyra të ndryshme dhe garanton...Kthehu