Tenis Archives - Tirana Today
 • Federer rishkruan historinë në botën e tenisit, thyen rekordin e Andre Agassit

  Roger Federer, nuk ka të ndalur. Edhe pse 36-vjeç tenisti zviceran nuk di të ndalet së triumfuari dhe ka arritur të shkruaj historinë duke u rikthyer numri një. Federer ka mposhtur2-1 holandezin Robin Haase në çerekfinalet e turneut të Roterdamit (4-6, 6-1, 6-1). Por ky sukses i zviceranit është...
 • Eliminohet në raundin e parë, Sharapova: Një ditë e keqe

  Në turneun e tenisit që po zhvillohet në Doha, tenistja ruse Maria Sharapova ka zhgënjyer sërish me paraqitjen e saj, ku është eliminuar që në raundin e parë. Ajo u mposht 2-1 me sete nga rumunia Monica Niculescu (4-6, 6-6, 6-3), ku kjo e fundit arriti të përmbysë gjithçka...
 • Federer me objektiva të mëdha: Rikthehem numri 1 në Roterdam

  Roger Federer ka një objektiv të qartë për këtë vit, ai dëshiron të kthehet të jetë sërish numri një në botë. Turneu i Roterdamit që do të zhvillohet këtë javë është mundësia ideale për të arritur objektivin. Duke pasur parasysh edhe formën e mirë që po kalon Federer, që...
 • Djokoviç nuk rrezikon: Në fushë kur të jem në 100% të formës

  Novak Djokovic vazhdon të qëndrojë larg fushave të tenisit, pas një rikthimi pa histori në Australian Open. Tenisti serb vazhdon rehabilitimin në Montekarlo, pas operacionit të dytë në bërryl dhe shpreson që të jetë në gjendje që të marrë pjesë në turnetë e parë Masters, në Indian Wells dhe...
 • Nadal rikthehet nga dëmtimi dhe ka dy fjalë për Federer

  Numri një i tenisit për meshkuj ka munguar në fusha për disa muaj për shkak të njëdëmtimi. Rafael Nadal edhe pse nuk ka marrë pjesë në disa turne vazhdon të mbetet në majë, por tani diferenca është mjaft e vogël me Roger Federer dhe rrezikon ta humbasë atë. Ai...
 • Pa fat ylli serb, operohet dhe nuk ka datë rikthimi

  Ish-numri 1 i botës së tenisit, Novak Djokovic do të ketë edhe një shkëputje të gjatë larg fushave të tenisit. Serbi ka pasur probleme në bërrylin e djathtë dhe ka kryer një ndërhyrje kirurgjikale e cila e detyroi të qëndronte larg fushave për 5 muaj. U kthye në Slemin...
 • Federer fiton por mbetet i dyti, Halep rrëzohet nga froni

  Roger Federer të dielën u shpall kampion në grand slemin e Australian Open, por ky trofe nuk bëri të mundur që të marrë kryesimin e renditjes botërore për meshkuj. Është Rafael Nadal ai që mbretëron në kategorinë e meshkujve me 155 pikë më shumë, por duke parë formën e...
 • Federer “mbret” i finaleve, mes lotësh: Mbyllja e përkryer e një përralle (Video)

  Roger Federer edhe pse në moshën 36-vjeçare vazhdon të surpizojë me performancën e tij. Mbreti Roger fitoi një tjetër turne Slam në karrierë duke e nisur me këmbën mbarë vitin 2018 dhe duke u konfirmuar si më i madhi i të gjitha kohërave në tenisin profesionist. Një finale e...
 • Wozniacki mposht numrin 1 dhe fiton grand slemin Australian Open

  Grand slemi Australian Open është trofeu i parë i madh i fituar nga tenistja daneze, Caroline Wozniacki, e cila mposhti 2-1 (7-6, 3-6, 6-4) në finale rumunen Simona Halep. Një përballje shumë e fortë që ku rivaliteti ishte i pritshëm mes numrit 1 dhe 2 të botës, por triumfoi...


Kthehu