Formula 1 Archives - Tirana Today
 • Foto/Ferrari apo Mercedes? “Flaka e kuqe” synon të rrëzojë “bunkerin” nga froni

  Skuadra e udhëhequr si gjithmonë nga Toto Wolf, hoqi në Silverstone “vellon” e W09, njëvendëshes që në botërorin e 2018, do t’i besohet të njëjtës dyshe pilotësh që në sezonin e kaluar siguroi të dy titujt, për pilotë dhe konstruktorë, anglezit Lewis Hamilton dhe finlandezit Valteri Bottas, që tashmë...
 • Formula 1 në Baku, azerët nuk rinovojnë kontratën

  Çmimi i Madh i Azerbajxhanit në Formulën 1 rrezikon të dalë nga kalendari i këtij Botërori. Qeveria azere nuk ka vendosur ende nëse do të rinovojë kontratën me “Liberty Media”, që ka në pronësi këtë kampionat. Për këtë arsye, ministri i Sporteve të Azerbajxhanit, Azad Rahimov pritet të zhvillojë...
 • Shefi i Mercedes “kërcënon” Hamilton: Nuk ka të pazëvendësueshëm

  Rinovimi i kontratës së Hamilton me Mercedes po zgjatet shumë dhe kjo gjë duket se ka mërzitur drejtuesit e skuderisë kampione Bote. Ka qenë pikërisht Toto Wolf ai që në një intervistë për “Autosport”, i ka lëshuar sot një sinjal të qartë kampionit të botës në Formula 1, Lewis...
 • F1, Vettel i sigurt: Ky do të jetë viti i “kokëkuqes”

  Sebastian Vettel, 4 herë kampion bote në Formula 1, është shprehur i qartë se ky do të jetë viti i “kokëkuqes”. Ferrari për një dekadë nuk ka arritur të rrëmbejë një titull kampion si në pistë ashtu edhe për konstruktorë. Vettel këtë sezon që lamë pas e nisi në...
 • Formula 1/Wolff: Lewis element i rëndësishëm, rinovimi…

  Alarmi tek Mercedes mban emrin e pilotit, Lewis Hamilton, i cili akoma nuk ka rinovuar dhe është shprehur ditë më parë se planet e tij në të ardhmen nuk kanë lidhje me garat. Por shefi i skuderisë kampione, Toto Wolff,  ka qetësuar fansat dhe është shprehur se rinovimi është...
 • Pa “të bukurat”, Formula 1 humbet shkëlqimin e startit

  Formula 1 do ta nisë Botërorin e radhës me një ndryshim të madh. Garave të shpejtësisë do t’iu mungojë bukuria e startit. Vendimi është marrë dhe tani makinat njëvendëshe nuk do të shoqërohen nga vajzat bukuroshe me çadra që zbrisnin në pistë para nisjes së garës. Nën drejtimin e...
 • Kombëtarja/Panucci: Jam optimist, Shqipëria drejt majës

  Trajner i Kombëtares Shqiptare, Christian Panucci është shprehur i lumtur për muajt e parë të punës, ndërsa shprehet optimist për të ardhmen. Në një intervistë për mediat italiane ai ka thënë se “ Federata është shumë e organizuar, këtu pas dy muaj e gjysmë nga  dështimi për botërorin Rusi...
 • Vlera e Ferrarit më e lartë se Mercedes e Red Bull së bashku

  “Business Camp Sport Consulting” është një agjenci marketingu spanjolle e specializuar në sportet e automobilizmit dhe motorëve. Së fundi ka bërë edhe një studim për vlerën e skuderive të Formula 1 dhe përfundimi është i tillë që Ferrari edhe pse nuk ka triumfuar vlera e tij është më e...
 • Williams zgjedh Sirotkin para Robert Kubicas

  Sergey Sirotkin është zyrtarisht piloti i dytë i Williams për Botërorin e radhës në Formula 1. Skuderisë iu desh gati një muaj që të gjejë garancinë se kush do të jetë shok skuadre me Lance Stroll, i cili u rikonfirmua si pilot i parë. Në fakti, emri i 22-vjeçarit...


Kthehu