Sociale Archives - Tirana Today
 • Avokati sqaron procedurat: Ja si mund të merrni shtetësinë amerikane përmes prindit

  Avokati Kieran Both u përgjigjet pyetjeve të lexuesve: Në letrën që na ka nisur një lexues i gazetës ILIRIA, lexojmë: Përshëndetje Z. Both, Kam dëgjuar  për ju që jeni një avokat i mirë dhe shpresoj që të më ndihmoni . Gjyshi im  ka banuar  për një kohë të gjatë ...
 • Autostrada Tiranë-Durrës e hapur në fundjavë, përfundojnë punimet në një pjesë

  Autoriteti Rrugor Shqiptar dhe Policia Rrugore informojnë opinionin publik se deri ditën e nesërme ora 14:00 përfundon ndërhyrja për riparimin e shtresave asfaltike në Maminas-Sukth-Shkozet. Pas orës 14:00 dhe gjatë gjithë fundjavës aksi Tiranë-Durrës dhe ai anasjelltas Durrës-Tiranë do jenë plotësisht të hapur në funksion të lehtësimit të lëvizjes...
 • Historia e suksesit për ish-refugjaten kosovare

  Ndërsa 2018-a shënon 10 vjetorin e pavarësisë së Kosovës, në mendje të vijnë mijëra refugjatë që u detyruan të largohen nga lufta dhe të vendosen në vende të ndryshme të botës. Mes tyre ishte edhe Vesa Vuniqi e cila sot jeton në Shtetet e Bashkuara dhe është bërë pjesë...
 • Bllokohen motorët e ujit në Durrës, pronarët në protestë

  Ndonëse sezoni turistik ka nisur prej ditësh, me urdhër të policisë kufitare në Durrës është vendosur që motorët e ujit dhe mjete të tjera lundruese me karakter argëtimi të pushuesve në det, të mos të zhvillojnë aktivitetin e tyre. Nga Durrësi deri në Kavajë operojnë 12 subjekte të tilla, të...
 • Sirianët ‘pushtojnë’ Shqipërinë, shteti fsheh rrezikun

    Gjithnjë e më shumë refugjatë nga Lindja e Mesme tani janë duke kërkuar azil në Shqipëri. Ky është një fenomeni i ri për këtë vend të vogël të varfër të Ballkanit njohur për emigrimin e tij masiv, dhe vendasit  vazhdojnë ta konsiderojnë si një hap për të gjetur...
 • Infermierja shqiptare kërcënohet me jetë, njihuni me dramën e familjes së saj

  Në Dusseldorf të Gjermanisë vajza e re shqiptare Rolanda Lamnica do të deportohet në Shqipëri, edhe pse ajo po trajnohet në një qendër për të punuar si infermiere. Nëse Rolanda Lamnica nuk do të dëbohet dhe dëshiron që të mbarojë studimet që ka nisur për infermieri në Caritas në...
 • Vizë për në SHBA? Ambasada Amerikane sqaron procedurat për çiftet

  Ambasada Amerikane, përmes një njoftimi të ndarë me ndjekësit në faqen e tyre zyrtare në Facebook, jep disa këshilla për çiftet e fejuara dhe ata të martuar, lidhur me kohëzgjatjen e procedurave.  Për këta që janë të interesuar për t’u pajisur me viza për  në SHBA, Ambasada Amerikane ka...
 • Moti tekanjoz, diell dhe shi në të gjithë vendin

  Vijojnë kthjellimet me vranësira kalimtare në Ultësirën Perëndimore, por më të dukshme vranësirat paraqiten në zonat Lindore dhe pjesërisht në Qendër ku priten shira afatshkurtër. Pasditja vijon me shira afatshkurtër në Juglindje por shira të izoluar në Veri dhe Qendër. Sipas MeteoAlb, temperaturat e ajrit rriten lehtë në mëngjes...
 • Peshqit e ngordhur pluskojnë mbi ujërat e lumit Drin, ndotja alarmante

  Banorët e fshatit Barbullush në Lezhë i janë drejtuar emisionit Fiks Fare pasi në lumin Drin çdo ditë ata shohin sasira peshqish të ngordhur. Banorët thonë se kjo situatë ka kohë që ndodh, por edhe pse ka patur inspektime nga institucionet situata mbetet e njëjtë. Fiks Fare ka vëzhguar...Kthehu