Ekonomi Archives - Tirana Today
 • Bletërritësit në krizë, humbje katastrofike përgjatë 2017-s

  Për post problematikave në sektorët e tjerë edhe bletaria në Shqipëria, po kalon kohë të vështira. Albert Einstein ka thënë se: “Nëse bletët zhduken, jo më shumë se 4 vite më vonë do të zhduket edhe njerëzimi”. Sipas fermerëve shqiptarë, ende nuk njihet rëndësia jetike e bletëve. Nga informacionet...
 • Së shpejti fund korrupsionit ndaj biznesit dhe të inspektorateve vendore

  Gjatë ditës së sotme është mbajtur në Tiranë takimi me Kryeinspektorët dhe Inspektorët e Qeverisjes Vendore (Bashkive). Qëllimi i takimit ishte standardizimi dhe dixhitalizimi i Inspektorateve Vendore. Gjatë fjalës së tij Inspektori i Përgjithshëm i Inspektorattit Qendror Z. Shkëlqim Hajdari, pasi informoi të pranishmit për arritjet dhe sfidat për...
 • Trëndafila për Shën Valentin; Shqiptarët shpenzojnë deri në 1,000$ për një buqetë

  Trëndafilat, më të shiturat edhe më të shtrenjtat, janë simbol i festës së 14 shkurtit. Ditë e shënuar jo vetëm për të dashuruarit, por edhe për dyqanet e luleve, të cilët ditët e festave tashmë përkthehen në fluks pune. Joni, tregtar prej vitesh i luleve, ka një dyqan të...
 • Dalin sheshit paratë në Zvicër; “Frikë në palcë” për politikanët shqiptarë

  Shqipëria në raportet ndërkombëtare  sa i përket mbledhjes së taksave dhe transparencës financiare është klasifikuar në zonën gri, ndërsa kjo mund të kthehet në “bumerang” nëse nuk merren masa të menjëhershme. Nga kjo situatë , vendi ynë mund të përfshihet në zonën  e zezë të tatimeve pasi mungon transparenca...
 • Firmat me fitim “zero” ndërtojnë gradaçela në Tiranë

  Bumet e ndërtimeve në Shqipëri dhe kryesisht në qytetet kryesore të vendit, po ecin me ritme të shpejta. Ndërkohë raportohet se në treg kanë hyrë firma të vogla, që në performancën e tyre rezultojnë  se fitimet i kanë në  nivele shumë të ulëta, për të mos thënë në kuotën...
 • Keni depozita në euro? Keq puna për ju

  Më shumë se 10 vite më parë kursimet në valutë të shqipëtarëve përbënin vetëm 36%  të totalit të depozitave në sistemin bankar në vend. Kursimet në valutë të shqiptarëve arritën një nivel rekord në vitin 2017, sipas të dhënave të publikuara së fundmi nga Banka e Shqipërisë. Rritja e...
 • Harxhi: Oligarkët rusë drejtojnë kompanitë offshore në Shqipëri dhe Ballkan

  Drejtoresha e “Albanian Policy”, Edith Harxhi tha se oligarkët rusë janë të përfshirë në interesa financiare në Ballkan përfshirë Shqipërinë. E ftuar në “Tonight Ilva Tare” në Ora News, Harxhi deklaron se 15 oligarkë rusë janë të lidhur me çdo vend të Ballkanit duke përfshirë Shqipërinë. Harxhi i referohet...
 • Rama s’pyet për xhepat e shqiptarëve; 9 miliardë lekë për privatët. FMN: Po gremis vendin

  Ndërtimi apo mirëmbajtja e veprave publike duket se do të mbahet në jetë përmes partneriteteve publike-private, ndërsa aktualisht janë 8 kontrata koncesionare që marrin mbështetje financiare nga buxheti i shtetit. Përgjatë këtij viti priten të jepen edhe 3 kontrata koncesionare, kjo strategji mbështet financimin e drejtpërdrejtë nga  buxheti dhe...
 • “Një vit burg do quhet dy vite punë”, ish të burgosurit marrin lajmin e shumëpritur

  Ish të burgosurve politikë, do t’u njihen si vite pune, vitet që kanë kaluar në burg. Një lajm i tillë është bërë i ditur nga vetë ministri i Financave Arben Ahmetaj, në bashkëbisedimin me një grup të përndjekurish politikë që kanë punuar në minierë.  Tashmë do të ketë njohje...


Kthehu