Shqipëria Archives - Tirana Today
 • Atentat 42-vjeçarit që udhëtonte me makinë

  Persona të paidentifikuar kanë qëlluar me armë zjarri drejt një automjeti Volkswagen me targa AA686BF në fshatin Bruç të Matit. Me automjet udhëtonte 42-vjeçari Dhimitër Lleshaj, i cili fatmirësisht nuk ka pësuar asnjë lëndim nga të shtënat me armë. Ai ka bërë denoncim në polici për këtë ngjarje. Lleshaj...
 • “SHIK-u të solli raportin me policët e korruptuar, Balili të ka dërguar videot e orgjive”

  Ish-kryeministri Sali Berisha në fjalën e tij në Kuvend ka rikthyer edhe njëherë debatin për Saimir Tahirin. Ai ka hedhur akuza të forta, pasi tha se Rama ka pasur dijeni për Tahirin. Po ashtu Berisha ka përmendur dhe Balilin dhe deklaroi se ai ka dërguar politikanëve video me orgji...
 • Në Zadrimë të Shqipërisë, pranë dashurisë për bujqësinë

  Rajoni i Zadrimës, në Shqipërinë e Veriut, ka qenë gjithmonë një mbështetje e për bujqësinë. Pas vështirësive të tranzicionit, zona tani po përpiqet të rifillojë veten duke u fokusuar në turizmin dhe prodhimin organik, shkruan balcanicaucaso.org.  Intervista Jak Pacani është një prodhues vere, agronom dhe rritës bletësh. Pionieri i ringjalljes...
 • Deputetët e PD-së e rrethojnë në foltore, Rama: Nga ç’pyll ka dalë? Noka: Nga pylli i sat’ëme

  Ish-kryeministri Sali Berisha dhe Edi Rama, janë përplasur në Kuvend për përmbytjen e Shkodrës. Ndërsa, debate të forta në  seancë ka pasur edhe mes Ramës dhe deputetit të PD-së, Flamur Noka. Teksa Rama i etiketoi disa fjalë Berishës si llazore që përmend emra të familjareve, deputeti Noka i është...
 • Tokat për Balilin/Panariti “lan duart”: Ua dha Rama

  Pas zbulimit të kontratave nga deputeti socialist Erion Braçe, ku akuzoi LSI-në e cila drejtonte Ministrinë e Bujqësisë, se u ka dhënë toka familjarëve të Klement Balilit në 2016-ën, vjen edhe reagimi i Edmond Panariti. Ky i fundit, në atë kohë ministër i Bujqësisë, ka reaguar duke hedhur poshtë...
 • Rama i kënaqur me Metën: E kemi si shpirt…

  Kryeministri Edi Rama duket se është në përpjekje për përmirësimin e marrëdhënieve me presidentin Ilir Metën, pavarësisht përplasjeve me këtë të fundit sidomos pas prishjes së koalicionit PS-LSI. Teksa po fliste në foltoren e Kuvendit, Rama përdori shprehjen e presidentit Meta, teksa ftoi opozitën në debat “me qetësi dhe...
 • Tjetër alarm për shkak të përmbytjeve, ja rreziku nga prurjet në Ishëm dhe Erzen

  Pasojat e përmbytjeve duket se nuk kanë kaluar ende, madje po shkaktojnë një tjetër alarmim. Kështu, prurjet masive të lumenjve gjatë përmbytjeve po shkaktojnë ndotje masive të bregdetit Adriatik, në një zonë mjaftë të gjerë. Në bregdetin e Durrësit, kryesisht në plazhin Currilat deri në Kepin e Rodonit, janë...
 • Përmbytjet/Rama thumbon opozitën: Ju hëngrët groshët dhe vodhët çizmet

  Kryeministri Edi Rama ka reaguar pas akuzave të forta të ish-kryeministrit Berisha dhe deputetit të PD-së,  Edmond Spaho për situatën e përmbytjeve, për lënien e njerëzve në mëshirë të fatit, për mungesën e dëmshpërblimit dhe për ndihmat që iu kërkua NATO-s. “Profesor hyn te ata që e dinë sa...
 • Berisha u sulet socialistëve: Qani hallin e Oltës, ata s’kanë kothere se i mbyti Vjosa

  Ish-kryeministri Sali Berisha nga salla e Kuvendit, e  ka quajtur të papranueshme dhe të turpshëm reagimin e qeveritarëve, lidhur me përmbytjet dhe menaxhimin e tyre. “Ndodhi një katastrofë nuk ka gjë më çnjerëzore, më të shpërfytyruar para atyre njerëzve sesa rreh gjoksin, krenaria absurde e këtyre qeveritarëve që rrinë...


Kthehu