Rajoni Archives - Tirana Today
 • Rrëzohet Vuçiç: S’kthemi në Kosovë; Kompromisi me shqiptarët, jetik!

  Në ditën kur Kosova vazhdon festimet e 10 viteve të Pavarësisë së saj, presidenti serb Aleksandar Vuçiç deklaroi se kompromisi me shqiptarët është me interes jetik për Serbinë dhe popullin serb. “Por duhet të kemi parasysh që flitet për kompromis e jo zmbrapsje”, theksoi ai, duke nënvizuar se pozita...
 • BE-ja në mendjen e një filozofi: Fryn erë krize; Në jug, lindje dhe perëndim

  Bashkimi Evropian shikohet si shpresa e shpëtimit për vendet e Ballkanit Perëndimor, por kjo nuk duhet të marrë si një e mirë universale. Sipas  njohësve të mirë të  gjeopolitikës,  filozofisë dhe  studiuesve të ekonomisë, gjendja në BE nuk është aq e bardhë, pasi  në tri drejtime  po fryn  një ...
 • Kosova bën bashkë Ramën, Berishën, Metën dhe Bashën

  10-vjetori i Pavarësisë ka mbledhur sot figurat më të rëndësishme të politikës shqiptare, duke zhdukur për një moment ndasitë mes tyre. Kështu, presidenti Meta, kryeministri Rama, kryedemokrati Basha, kryetarja e LSI-së, Kryemadhi, ish-lideri i PD-së Berisha dhe kreu i Kuvendit Gramoz Ruçi kanë marrë pjesë sot në seancën solemne...
 • Vuçiç: Kosova s’është e jona, Brukseli boll na bëri presion. Ne s’do puthim…

  Serbët nuk kanë gjasa të mbështesin njohjen e plotë të Kosovës, si shtet të pavarur në këmbim të anëtarësimit në BE, kështu që vetëm një kompromis mund ta jetë i mundshëm për statusin e Kosovës, shkruan Tirana Today.  Bashkimi Evropian i ka thënë Serbisë se mund të bashkohet me...
 • Konfliktet/Greqia jep informacion: Me Shqipërinë i vëmë kapakun në Prill

  Ndërsa në Shqipëri ka një mungese të theksuar informacioni mbi negociatat që janë zhvilluar në nivel politik mes Bushatit dhe Kotzias, për të ashtuquajturat “probleme të pazgjidhura mes dy vendeve”, është sërish ministri i Jashtëm grek tregon detaje nga për marrëveshje të mundshe që mund të arrihen mes sdy...
 • Habit ministri serb: Nuk e njohim Kosovën, se duam as BE-në

  Edhe pse strategjia e zgjerimit e shpërblente bollshëm, zyrtarët e lartë europianë nuk kanë lënë rast pa i treguar Serbisë se nuk do të pranojnë në gjirin e bllokut një shtet me probleme territoriale, ndaj duhet ta zgjidhë ngërçin me Kosovën. Ministri i Jashtëm gjerman Sigmar Gabriel e tha...
 • Rruga drejt BE-së/Bashkë apo ndarazi; Skenarët që dobësojnë Ballkanin

  Teorikisht më 2025 dy shtete të Ballkanit mund të anëtarësohen në BE, sipas strategjisë së re të Komisionit të BE. Ekspertët e Evropës Juglindore e vlerësojnë sinjalin si të drejtë, por edhe e kritikojnë procesin. Premtimi është bërë që në vitin 2003, kur BE i zgjati dorën Ballkanit Perëndimor...
 • Vuçiç thirrje Ballkanit: Duhet të bashkohemi ekonomikisht

  Presidenti serb, Aleksandër Vuçiç në një opinion të publikuar të cilin e titullon ‘Ballkani Perëndimor duhet të heqë barrierat tregtare’, thotë se qarkullimi i lirë i mallrave, shërbimeve, njerëzve dhe kapitalit do ta bëjë rajonin tonë më tërheqës për investime. Shkrimi i Vuçiç dominohet nga termi Ballkani Perëndimor dhe nga...
 • “Beteja” në det mes Greqisë dhe Turqisë, Cipras ultimatum homologut turk

  Tensionet mes Greqisë dhe Turqisë kanë arritur në një pikë kritike, ku mediat greke raportojnë sot se raporti mes vendeve ka një situatë të vështirë që pas vitit 1996.Pas incidentit në det, kur anija turke përplasi anijen e rojës bregdetare greke në Egje, me tone të ashpra në kanë...


Kthehu