Rajoni Archives - Tirana Today
 • Gruevski mund t’i kalojë 20 vitet e ardhshme në burg

  Nëse ish-kryeministri do të dënohet edhe për katër akuzat e tjera të ngritura nga Prokuroria Speciale, ai mund të dënohet me dënimin maksimal deri në 20 vjet burg, duke mos llogaritur dënimin e parë prej 2 vjet që dje iu shqiptua nga Gjykata Penale për rastin “Tanku” për blerjen...
 • Daçiç: Serbia duhet të angazhojë lobistë për Kosovën

  Ministri i jashtëm serb, Ivica Daçiç tha se Serbia duhet sa më shpejt të jetë e mundur duhet të angazhojë lobistë për të mbrojtur interesat e Serbisë në zgjidhjen e problemit të Kosovës. “Qëllimi duhet të jetë qasja në vendimmarrësit, posaçërisht te Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump,...
 • Fakte të tmerrshme nga ekzekutimi i Oliver Ivanoviçit, rrëfehet gruaja: E vranë se…

  Bashkëshortja e politikanit të ndjerë Oliver Ivanoviç, Ksenija Bozoviç, ka deklaruar për median serbe B92 se një komplot i tmerrshëm ka ndodhur ndaj ish-liderit të serbëve në veriun e Kosovës. Bozoviç deklaroi se kamerat e lokaleve pranë selisë së partisë së Ivanoviçit kishin qenë fikur për më shumë se...
 • Pushtimi pa ushtri, shqiptarët tradhtojnë Kosovën për Serbinë

  E përditshmja serbe Veçernie Novosti bën të ditur se është rritur shumë numri i shqiptarëve të Kosovës që po marrin letërnjoftime serbe, ç’ka i bën automatikisht ata qytetarë të Serbisë dhe e zbraz Kosovën. Kosovarët po merrin pasaporta serbe pasi me ta udhëtojnë lirisht në vendet e hapësirës Shengen. Me këtë...
 • Ish-zyrtari grek flet për takimet me Nanon e Berishën: Kur në Shqipëri…

  Nëse lexon apo dëgjon që ka njerëz në administratën publike që paguhen pa shkuar në punë, që shkojnë formalisht në punë dhe gjatë orarit zyrtar bëjnë punë të tjera, që ka zyrtarë që rezistencën më të fuqishme ndaj reformave e bëjnë me buzëqeshje dhe mos veprim, që shkojnë në...
 • Tjetër provokim, treni “Kosova është Serbi” mund të niset drejt Mitrovicës

  Treni me mbishkrimet në 21 gjuhë “Kosova është Serbi, më 14 janar 2017 u nis nga Beogradi për në Kosovë çka ngjalli reagime të shumta. Por ky tren siç u quajt provokues sërish mund të niset drejt Kosovës. Të paktën kështu ka deklaruar zv.drejtori i Zyrës për Kosovën në...
 • Kukan tallet me Macron: Është romantik! Po sillemi keq me Ballkanin

  Në një intervistë për Vecernje Novosti, Presidenti i Komitetit të Parlamentit Evropian, Eduart Kukan promovoi edhe ai idenë se BE nuk është e plot pa Ballkanin Perëndimor. Në këtë pikë, ai u tregua kritik ndaj presidentit francez, që së fundi, në Samitin e Sofjes, u shpreh kundër zgjerimit, duke shkaktuar dhe...
 • Negociata të reja/Çështja e emrit të Maqedonisë mbërrin në Nju Jork

  Pas refuzimit që i bëri Greqia propozimit “Republika e Maqedonisë së Ilidenit”, si opsion për zgjidhjen e kontestit të emrit, më 24 dhe 25 Maj në Nju Jork do të zhvillohen bisedime të reja mes ministrave të Punëve të Jashtme të dy vendeve, Nikos Kotzias dhe Nikolla Dimitrov, në...
 • Lufta në Egje/Gjenerali turk i tregon forcën Greqisë: Po i bën llogaritë gabim!

   “Në qoftë se dialogu dhe bashkëpunimi nuk është në gjendje për të zgjidhur çështjet në Egje, ne do të përdorim fuqinë tonë pa hezitim”, kështu është shprehur  shefi i shtabit të përgjithshëm të forcave të armatosura të Turqisë, gjenerali Houlousi Akar siç transmeton agjencia Anadoly. Deklaratat e bërë nga...Kthehu