Opinion Archives - Tirana Today
 • Kohë maskarenjsh, tallen e ngërdheshen me idealet

  Nga Marin Mema/Ata mund të kishin zgjedhur pasuritë e ofruara, ofiqet joshëse, pronat e pushtetin e pafundëm, por ndryshe nga të sotmit, zgjodhën një rrugë tjetër, rrugën që i jepte shpirt një shteti të lirë shqiptar. Për këtë mision që ata e konsideronin të shenjtë shkrinë çfarë kishin, pasuri,...
 • Politika gjermane, hallka më e dobët e zinxhirit evropian

  Nga Swaha Pattanaik, “Reuters”/Politika gjermane, është shndërruar në hallkën më të dobët të “zinxhirit” evropian. Megjithëse socialdemokratët gjermanë (SPD), arritën javën e kaluar një marrëveshje koalicioni me kancelaren, Angela Merkel, partia po e vendos tashmë fatin e kësaj marrëveshjeje në dorën e anëtarësisë së saj. Kjo nënkupton se ajo...
 • Sociopatët që po shkatërrojnë artin dhe memorien tonë

  Nga Fatos Lubonja/Kur u prish stadiumi “Qemal Stafa”, një pjesë e shoqërisë civile, që ishte kundër, ftoi arkitektin italian Leonardo Nardi për të folur për këtë çështje. Më kujtohet se kur u pyet se a do të mund të ndodhte kjo në Itali, në stadiumin e Firences, (që është...
 • Emigrantët dërgojnë para, por a mund të çojnë dije në shtëpitë e tyre?

  Nga Ronit Avni, “We Forum”/Është një historike klasike emigrantësh:një sipërmarrëse e re largohet nga shtëpia, në kërkim të mundësive të reja. Ajo shkon në një vend tjetër, gjen një punë, punon fort, dhe ngjit shkallët e karrierës (ose “palestrën e xhunglës”, siç quhet shpesh Silicon Valley). Përkundër terrenit të panjohur...
 • E çfarë të keqe paska me e festu Shën Valentinin te Liqeni, me lule mimoza?

  Nga Alma Nikolli/ Personalisht nuk më pëlqejnë festat kolektive në Tiranë. Edhe pse mendoj se është e vështirë të festosh bashkë me një qytet të tërë, por më tepër ngaqë nuk më pëlqejnë degët e thyera të mimozave pas festave thuajse pranverore apo pranverore. Mbushem me negativitet, kur shoh lloj-lloj...
 • Aktorët, dhe kullat që do tʼi marrin frymën Teatrit Kombëtar

  Nga Enton Abilekaj/Zemërimi i aktorëve të njohur të skenës dhe ekranit, është bërë hit tashmë nëpër televizione e portale. Ata që nuk janë përfshirë në politikë, që, ndryshe nga kolegët e tyre perëndimorë, kanë hezituar rolin e intelektualit dhe asnjë rol në skenë, këtë herë nuk po kujdesen. Krejt...
 • Perëndimi ka rënë sërish në kurthin e diktatorëve

  Nga Maurizio Molinari, “La Stampa”/Torino- Pesëdhjetë vjet më parë, në janar të vitit 1968, udhëheqësi reformist Aleksander Dubçek u ngjit në pushtet në Çekosllovaki. Ngjitja e tij, shënoi një epokë të shkurtër të njohur si Pranvera e Pragës, e cila përfundoi kur protestat paqësore kundër pranisë së trupave sovjetike...
 • Të gjithë po e shohin se si blihet mandati i deputetit

  Nga Mero Baze/Pas Eduard Halimit në listën e deputetëve të Partisë Demokratike në Qarkun e Beratit, po japin dorëheqje dhe dy gra, të cilave u takon mandati i tij, duke zbardhur kështu qëllimin final të këtij orteku dorëheqjesh. Bëhet fjalë për t’u bërë deputet Astrit Veliaj, një biznesmen, pronari...
 • Pse nuk duhet të jemi shumë krenarë me Ermal Metën?

  Nga Astrit Patozi/ Sanremo ka qenë një mit për Shqipërinë e para vitit 1990. Ishte pothuajse ngjarja më e rëndësishme artistike e vitit, ku shqiptarët përpiqeshin me sa mundeshin të përputhnin shijet e tyre me botën e ndaluar nga regjimi.  Italia nuk ishte për ne thjesht vendi më i afërt...


Kthehu