Letërsi Archives - Tirana Today
 • “Wall Street Journal”: Ismail Kadare, ndërgjegjja e popullit të tij

  “Wall Street Journal” në një artikull të titulluar “Ismail Kadare, ndërgjegjja e popullit të tij”, merret me letërsinë e shkrimtarit dhe raportin e tij me tiraninë, duke u nisur nga veprat e tij. Sam Sacks e nis artikullin e tij shumë herët në kohë. “Në një ese të vitit...
 • Letërsia “bashkon” Ramën dhe Blushin

  Salloni i Librit në Torino bën bashkë Edi Ramën dhe Ben Blushin. Dikur i përkisnin të njëjtës skuadër e më pas u bënë kundërshtarë politikë. Arsyeja që i ndau të dy, ishte politika dhe nuk dihet nëse do t’i bëj bashkë sërish, por me sa duket, letërsia i ka...
 • “Arratisja ime në Liri”/ Vijnë në shqip, kujtimet e Alija Izetbegoviç

  Presidenti i parë i Bosnje-Hercegovinës, Alija Izetbegoviç ka qenë një prej lidërve botërore më të vlerësuar. Udhëheqësi i luftës së popullit boshnjak për pavarësi,  ishte po ashtu një lider shpirtëror. Këndvështrime të cilat, i hodhi në librin e tij “Arratisja ime në Liri”. I përkthyer me mjeshtëri nga gjuha...
 • 50 thënie brilante nga Mit’hat Frashëri

  1- Shqiptari prej natyre është kotësidashës, plot vanitet dhe egoizëm. Nuk i pëlqen kurrë të shohë dhe të njohë fajin dhe të metën e tij: i pëlqen kurdoherë të ngarkojë një tjetër. 2-Meqenëse jeta dhe siguria e secilit është e lidhur me fatin e të gjithë atyre që, së...
 • Fatos Kongoli në spital: Nuk mundem ta përballoj, kam nevojë për ndihmën e shtetit

  Fatos Kongoli prej ditësh është  i shtruar në spital. Shkrimtari i njohur u është nënshtruar dy ndërhyrjeve kirurgjikale javët e fundit dhe gjendja e tij është e qëndrueshme, por e vështirë. Pasi Fatmir Toçi bëri publike gjendjen shëndetësore të autorit të disa romaneve, “GSH” mësoi se së pari në...
 • Fatos Kongoli në gjendje të rëndë, ish-deputeti apelon për ndihmë

  Shkrimtari i njohur Fatos Kongoli ndodhet në gjendje të rëndë shëndetësore. Lajmin e ka bërë të ditur ish-deputeti Fatmir Toçi, i cili shkruan se Kongoli është i shtruar prej ditësh në spitalin “Nënë Tereza”, ndërsa shton se iu është nënshtruar deri tani dy ndërhyrjeve kirurgjikale në aparatin tretës. Në...
 • (VIDEO) 1 vit pa Dritëro Agollin, shkrimtarin që triumfoi mbi burokratin

  Dritëro Agolli, nuk e ka cilësuar asnjëherë të shkuarën e vet si një mallkim. Përkundrazi, e ka pohuar gjithmonë se ka qenë një komunist me bindje, se pati kontribuar që adoleshent për atë regjim si korrier i partizanëve, se bëri karrierë në atë sistem si gazetar dhe shkrimtar. Dhe...
 • Urim i veçantë për Kadarenë nga trojet e “Dardanisë”

  Me rastin e datëlindjes së shkrimtarit të madh shqiptar, Ismail Kadare, nuk kanë munguar edhe mesazhet uruese në 82-vjetorin e lindjes së tij. Kryeministri i Kosovës, Ramush Haradinaj ka uruar burrin e madh të letrave shqipe, ndërsa i ka uruar  shëndet të mirë duke shpresuar se do të japë...
 • Ismail Kadare, ky “humbës” i madh

  Shkrimtarët janë shpesh si yjet, ata shkëlqejnë më mirë në errësirë. Me gjasë kështu ka ndodhur edhe me shkrimtarin Ismail Kadare. Ai ishte ndër të paktët që ia doli vezullojë në “qiellin” e errët të Shqipërisë komuniste. Talenti letrar, një inteligjencë dukshëm mbi mesataren, i mundësuan një “arratisje” të...Kthehu