Kultura Archives - Tirana Today
 • Artistët sërish në protestë për Teatrin Kombëtar

  Artistët kanë dalë sërish në protestë ditën e sotme, për të protestuar kundër prishjes së Teatrit Kombëtar. Pjesë e kësaj proteste janë bërë gjithashtu qytetarë të profesioneve të ndryshme si dhe shoqëria civile. Edhe gjatë ditës së sotme kreu i PD-së, Lulzim Basha ka mbështetur protestën e artistëve dhe...
 • “Wall Street Journal”: Ismail Kadare, ndërgjegjja e popullit të tij

  “Wall Street Journal” në një artikull të titulluar “Ismail Kadare, ndërgjegjja e popullit të tij”, merret me letërsinë e shkrimtarit dhe raportin e tij me tiraninë, duke u nisur nga veprat e tij. Sam Sacks e nis artikullin e tij shumë herët në kohë. “Në një ese të vitit...
 • (Video) Malkaj: Shqipëria drejtohet nga këlyshët e ku*vës, janë racë superiore

  Artistët kanë protestuar sërish në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar pasi qeveria këmbëngul për shembjen e tij. Ata janë mbledhur sërish tek godina e Teatrit dhe kanë bërë thirrje që qeveria të tërhiqet nga projektligji që parashikon shembjen. I ashpër ishte aktori Mehdi Malkaj i cili tha se...
 • Shpërthen Trebicka: Bijtë e ku*vës të mos e kruajnë me Teatrin

  Artistët kanë protestuar sërish të shtunën pasdite në mbrojtje të godinës së Teatrit Kombëtar pasi qeveria këmbëngul për shembjen e tij. Ata janë mbledhur sërish tek godina e Teatrit dhe kanë bërë thirrje që qeveria të tërhiqet nga projektligji që parashikon shembjen. I ashpër ishte sërish aktori Alfred Trebicka...
 • Ervin Çuli: Nuk i heq asnjë presje saj që kam thënë për Mirush Kabashin

  Drejtori i Teatrit Kombëtar Ervin Çuli ka sqaruar reagimin e tij ndaj artistit të njohur Mirush Kabashi, pas qëndrimit që ky i fundit shprehu në emisionin “Studio e hapur” në “News24”. Pas deklaratave të Kabashit për ndërhyrje dhe censurë, ka ardhur edhe reagimi i ashpër i drejtorit të Teatrit...
 • Video/ “T’i urinojmë në fytyrë diktatorit”, regjisorja habit me thirrjen e saj

  “Unë kam një imazh tjetër, sikur kjo pjesë këtu, ky vend këtu të bëhet një festival ose vend rezistence ku njerëzit të kërcejnë, të vallëzojnë me njëri-tjetrin mbi fytyrën e diktatorit.  Ku njerëzit do mund të argëtohen duke vënë shënjestra dhe të qëllojnë me armë jo të vërteta mbi...
 • Titullin “Naim Frashëri” violinistes së shquar shqiptare, Ervis Gega

  Në kuadrin e vizitës në Berlin, Presidenti i Republikës, Ilir Meta i akordoi në një ceremoni të veçantë violinistes së shquar shqiptare, Ervis Gega, Titullin e lartë “Naim Frashëri”. Presidenti Meta me këtë rast shprehu mirënjohjen e thellë për kontributin e dhënë nga violinistja e shquar për lartësimin e...
 • Rrëfimi i një pianisteje shqiptare

  Elida Dakoli, një pianiste e talentuar nga Shqipëria që jep koncerte në shumë qytete të Amerikës, ishte këtë javë në Uashington për një recital dhe për të treguar përpara një audience se si familja e saj i mbijetoi komunizmit. Ajo tha se në Shqipëri do të duhet kohë që...
 • Video/ ‘Shpërthen’ Bujar Asqeriu:Si e godita mu në zemër Veliajn!

  Artistët edhe pse  një ditë më parë zhvilluan një dëgjesë publike me  kreun e Bashkisë Tiranë, Erion Veliaj dheme  ministren e Kulturës Mirela Kumbaro, nuk janë tërhequr nga ajo që kishin thënë se do të ngujoheshin në teatër. Sot ata kanë nisur protestën e radhës, dhe kërkojnë që qeveria...Kthehu