Editorial Archives - Tirana Today
 • Edhe Hollivudi do vinte duart në kokë me skenarin e Ramës për Babalen

  Nga Ergys Mërtiri/Një mori analistësh, të motivuar fort për të mbrojtur me çdo kusht ministrin Xhafaj, kanë shfrenuar fantazinë këto ditë me teza nga më të çuditshmet. Ata po mundohen ta paraqesin vëllanë e ministrit si një njeri të ndershëm, që nuk mund të ketë gisht në ato për...
 • Audio-përgjimi i Xhafajt/Pse Rama gënjen si Sali Berisha për 21 janarin?!

  Nga Andi Bushati/Mbrëmja e së hënës ka shënuar një zhbalancim ekuilibrash në lojën mes palëve në dosjen e audio-përgjimit të vëllait të ministrit të Brendshëm. Nga njëra anë, opozita që kishte paralajmëruar nxjerrjen e fakteve dhe provave të reja në emisionin “Ajsberg”, nuk ka arritur të surprizojë askënd. Programi...
 • Pse kanë degraduar analistët dhe kujt i përkasin gjuhëprishurit?

  Java që kaloi shënoi edhe nivelin më të ulët dhe skandalin më shqeto të gjuhës vulgare dhe dhunës verbale që analistët kanë lëshuar në panelet televizive. “Duelet” ndërmjet Alfred Lelës dhe Shpëtim Nazarkos në Top Show-un e Dudushit, apo përplasja e Muç Nanos me Gazmend Bardhin e PD-së në...
 • Mjaft! A keni Zot?!

  Nga Gjergj Meta/Ndërkohë që nëpër ekrane televizive, seli partish, korridore institucionesh, portale interneti, nga njerëz me dhe pa pushtet, të rreshtuar nga njëra anë apo tjetra, ose njerëz thjesht asgjëbërës dhe të zemëruar me gjithkënd, por të gjithë këta bashkë jo më shumë se një grusht individësh, ngrenë akuza...
 • Dëshmitari X, fundi i propagandës rilindase

  Nga Andi Bushati/Audiopërgjimi, ku dyshohet se ka rënë pre fizike vëllai i ministrit të Brendshëm dhe pre politike vetë Fatmir Xhafa, dëshmoi edhe njëherë se sa e cekët, qesharake madje dhe me efekte dëmtuese për vetë Ramën është makineria e propagandës së ngritur prej tij. Menjëherë sapo PD-ja nxori...
 • Fatmir Xhafaj midis dy zjarreve, të dorëzojë vëllain apo të japë dorëheqjen

  Nga Armand Shkullaku/Fatmir Xhafaj ishte i vetmi socialist i tabanit në qeveritë e Rilindjes. Mes oltave, ogertave, etildave, senidave, damianëve, saimirëve e ditmirëve, Xhafa qe i pari ministër që Edi Rama e mori nga shtrati historik i PS. Një përjashtim, që e vendoste menjëherë ministrin e Brendshëm, në kontrast...
 • Post-festivali, vështirësitë për të gëlltitur standardet evropiane

  Nga Mero Baze/ Shqiptarët patën dje natën e parë anti-europiane, pas një kalvari kaq të gjatë këmbëngulës, për të qenë pjesë e Europës. Vlerësimet e jurisë së festivalit zyrtar evropian ishin zhgënjyese, edhe pse Shqipëria doli nga ky festival me një rekord, se zor që mund ta përsërisë ndonjë...
 • Kokat e drejtësisë që ka prerë dosja “Haxhia”

  Nga Mero Baze Historia e dosjes “Haxhia”  nuk është një problem i ri për Sali Berishën. Qyshkurse Izet Haxhia është arrestuar në Stamboll në vitin 2006, ai ka qenë një problem piskologjik dhe politik për Sali Berishën, dhe ka ngrënë disa koka ministrash Drejtësie. Raporti që Sali Berisha vendos...
 • Kur truprojat dhe garantët e kokainës në Shqipëri dalin në shesh

  Nga Mero Baze/ Vendimi për të mbrojtur politikisht një prokuror si Besim Hajdarmataj në këto momente, është skaneri më i mirë që mund t’i bëhet Prokurorisë së Adriatik Llallës dhe arsyeve përse opozita u bë barrikadë kundër reformës në drejtësi. Vendimi i shkarkimit e thotë qartë arsyen. Besim Hajdarmataj është...Kthehu