Bota Archives - Tirana Today
 • Sulmi në Florida/Trump kritikoi FBI-në

  Presidenti i Shteteve të Bashkuara të Amerikës, Donald Trump, kritikoi Byronë Federale të Hetimeve (FBI) për dështimin në zbulimin e të dhënave të inteligjencës rreth sulmit të armatosur të javës së kaluar në shkollën e mesme në Florida, shkruan Time. Së paku 17 persona humbën jetën, ndërsa 14 të...
 • Sulm në Rusi, 5 të vrarë dhe 4 të plagosur

  Pesë persona janë vrarë dhe katër të tjerë janë plagosur në një sulm me armë në Rusi. Një person i armatosur hapi zjarr ndaj një turmë që ishte mbledhur për festivalin në Dagestan në jug të Rusisë. Sipas agjencive të lajmeve RIA dhe Interfax, thuhet se u vra dhe...
 • Tjetër tragjedi ajrore, rrëzohet avioni me 60 pasagjerë në Iran

  Një tjetër aksident ajror ka ndodhur sot, pas atij në Rusi dhe në Meksikë. Një avion me rreth 60 pasagjerë është rrëzuar në një zonë malore të Iranit qendror. Avioni zbriti në malet Zagros pranë qytetit të Semirom në provincën Isfahan, ndërsa fluturonte midis Teheranit dhe qytetit jugperëndimor të...
 • Meksikë/ 14 të vdekur nga rrëzimi i helikopterit, shpëton ministri

  Në Meksikë është rrëzuar një helikopter i emergjencave civile. Helikopteri ra mbi disa automjete duke shkaktuar edhe vdekjen e personave që ishin brenda makinave. Deri tani kanë vdekur 14 persona, midis tyre katër gra, pesë burra dhe tre fëmijë, një person tjetër ka vdekur pasi është dërguar në spital...
 • Rrjeti social “Facebook” dështon në Belgjikë

  Gjykata e Brukselit i ka shpallur “luftë”  rrjetit social “Facebook”. Ajo i ka kërkuar përfaqësuesve të rrjetit  të mos regjistrojnë të dhënat personale pa qenë në përputhje më parë me legjislacionin belg në lidhje me kushtet e privatësisë së përdoruesve. Nga ana tjetër,  rrjeti social duhet të heqë të...
 • Raportohet rasti i parë i gripit të shpendëve te njerëzit

  Në Kinë është raportuar rasti i parë i gripit të shpendëve H7N4. Një  grua 68-vjeçare kishte qenë e ekspizuar ndaj një shpendi para se të prekej nga simptomat të  ngjashme me pneumoninë.  Në bazë të asaj që shkruan CNN, deri në  fillim të muajit shkurt virusi u përcaktua si...
 • Rrëzohet avioni në Turqi, humbin jetën dy pilotë

  Bëhet me dije se dy pilotë kanë humbur jetën gjatë rrëzimit të avionit në një stërvitje ushtarake në rajonin e Izmirit në Turqi. Mbetjet e avionit u gjetën tre kilometra në veri nga komanda e bazës ajrore nga ku ishte nisur avioni. Shtabi i Përgjithshëm i Turqisë konfirmoi se...
 • “Lufta” në Egje, Kotzias: Ka kaluar vijën e kuqe! Turqia është tërbuar, pasi…

  Ministri i Jashtëm grek, Nikos Kotzias, i ka dërguar një mesazh të fortë dhe të qartë Ankarasë, ,duke theksuar se “rasti i ndodhur në ishujt Imia, e kishte kaluar vijën e kuqe, dhe se një gjë e  tillë kishte ndodhur dhe në të kaluarën.Në një intervistë televizive për televizionin...
 • SHBA kërkesë OKB-së: Merrni masa kundër Iranit, koha të veproni!

  Ambasadorja amerikane në Kombet e Bashkuara, Nikki Haley ka përsëritur kërkesën që të merren masa ndaj Iranit, pas prezantimit të raportit të OKB-së, ku thuhet se Irani ka shkelur ndalimin e organizatës për armatosjen e rebelëve huthi në Jemen. “Është koha që Këshilli i Sigurimit të veprojë”, është shprehur...


Kthehu