Shko tek mjeku

Çaji çudibërës, ju ndihmon të digjni kilet e tepërta

               Publikuar në : 13:29 - 01/09/18 ad min

Borziloku i njohur dhe si tulsi, është përdorur për qëllime mjekëzore që 3000 vjet para. Kjo bimë aromatizuese është përdorur shumë në Purana dhe është vlerësuar shumë në mjekësin Ayurvedike.Edhe pse rritet në shumë vende me klimë tropikale besohet se është një bimë që e ka orgjinën në Azi.

 Përfitimet e borzilokut:

Kohët e fundit borziloku është përdorur në formën e çajit që mban emrin tulsi ose si suplement. Është përdorur për të trajtuar aknet, ankthin, fryrjen e brendshme dhe hipotiroidet.

Aknet

Një grup nga Tajlanda panë që vaji i esencës së borzilokut trajtonte dhe luftonte bakteret që shkaktonin aknet.

Kancer

Bima e borzilokut përmban komponentë që rrisin sistemin imunitar dhe ka veti antiinflamatore që mbrojnë kundër stresit, dhimbjeve dhe etheve. Shkencëtarët besojnë se borziloku mbron kundër kancerit te mushkërive, të mëlçisë, të gojës dhe të lëkurës falë vetive të tija antioksiduese.

Hormonet dhe Tiroidja

Bima e borzilokut mban të balancuar nivelet e kortisolit. Kortisoli i njohur dhe si hormone i stresit e prek trupin në mënyra të ndryshme, duke marrë peshë, me densitetin e kockave, memorjen, me proçesin e të mësuarit, me sëmundjet e zemrës dhe ul gjithashtu sistemin imunitar.

Receta

Përbërësit:

  • 2 filxhanë me ujë
  • 4 gjethe borzilok
  • 2 lugë me limon
  • 1 lugë me fara anis
  • 1 /4 lugë me pluhur vanilje
  • 1 /2 copa xhinxheri të tharë
  • 1lugë me fara korianderi
  • 1 lugë mjaltë

Përbërësit:

I zieni të gjithë përbërësit bashkë për 20 minuta. Kullojini dhe pastaj shtoni vaniljen dhe mjaltin. Më pas mjafton thjesht ta pini. Ju bëftë mirë! / shije.al/

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT