Rajoni - Bota

Blindohet Zagrebi, Vuçiç pritet me protesta

               Publikuar në : 12:29 - 12/02/18 user

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç ka nisur një vizitë zyrtare dyditore në Kroaci, e cila konsiderohet shumë e rëndësishme për pajtimin dhe paqen në rajon.

Në rrugët e Zagrebit janë vendosur së bashku flamujt serbë dhe kroatë, çka konsiderohet një event jo i zakonshëm në Kroaci.

Masa shumë të larta sigurie janë marrë nga autoritetet kroate, ku në të gjitha lartësitë e Zagrebit janë vendosur snajperë të forcave speciale, ndërkohë që kryeqyteti është thuajse totalisht i bllokuar.

Përveç takimit me homologen kroate Kolinda Grabar-Kitaroviç, Vuçiç do të takohet edhe me kryeministrin Andrej Plenkoviç, si dhe me kreun e Parlamentit, Gordan Jandrokoviç.

Presidenti serb do të zhvillojë edhe një takim me komunitetin serb në Kroaci, takim që do të mbahet në selinë e Kishës Ortodokse Serbe të Zagrebit. Në këtë takim do të marrë pjesë edhe presidentja kroate. Ky samit do të jetë një akademi kumtesash me temë “e ardhmja e komunitetit serb në Kroaci”.

Nesër, Vuçiç do të udhëtojë në qytetin Vrginmost, ku do të takohet me pakicën serbe.

Ndërkaq, veteranët e luftës serbo-kroate dhe vejushat e ushtaravë të vrarë në luftë po zhvillojnë një protestë kundër Vuçiç, duke i kujtuar të kaluarën e tij radikale.

Paramilitarët e Sheshelit kanë kryer në Kroaci krime të mëdha përpara se të vazhdonin kasaphanën në Bosnjë dhe Kosovë.

Shfaq Komentet (0)

Shkruaj nje koment

Adresa juaj email s’do të bëhet publike. Fushat e domosdoshme janë shënuar me një *

* *

Kthehu