Futboll

Ekzekutoi bashkëpunëtorët në biznes, arrestohet kreu i federatës së…

               Publikuar në : 20:55 - 06/12/18 Enno

Një lajm i ardhur nga Peruja ka tronditur botën e futbollit. President i Federatës së Futbollit të Perusë, Edwin Oviedo u arrestua këtë të enjte pas një operacioni të gjatë të policisë për të shkatërruar grupe kriminale.

“Oviedo u arrestua për arsye se ai ishte pjesë e një organizate kriminale të përbërë nga gjyqtarë, avokatë, dhe biznesmenë që infiltruan sistemin e drejtësisë së vendit” – tha prokurori Horge Çavez në komentet e transmetuara në kanalin televiziv ATV.

Ndërsa vetë Ovideo ka angazhuar avokatin e tij që të bëjë zgjidhjen e kësaj çështjeje, si dhe personalisht ka mohuar të gjitha akuzat që rëndojnë mbi të. Ovideo e mori drejtimin e FPF në vitin 2015.

Një vit më vonë gjykata e lartë e përjashtoi atë nga hetimi për urdhërimin e vrasjes së armiqve të tij në Tuman, një kompani sheqeri e mbytur nga mosmarrëveshjet e punës. Deri më tani Ovideo është në burgim pa afat derisa të vendoset gjithçka nga Gjykata e Krimeve të Rënda.

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT