Bota

Ballkani do shkaktojë luftë botërore? Historiania: Fuqitë e mëdha tani…

               Publikuar në : 15:35 - 10/08/18 ad min

Ballkani ka qenë gjithmonë një mollë sherri, shpesh me pasoja katastrofike për politikën botërore. Bashkimi Evropian, Turqia, Rusia dhe Kina po luftojnë për ndikim ashtu siç vepronin në të kaluarën fuqitë e mëdha të Evropës. Historiania e Evropës Juglindore, Marie-Janine Calic, në një intervistë ka komentuar vazhdimësinë dhe zhvillimet e reja, shkruan Tirana Today.

Zonja Çalic, përse në historiografi përplasja e fuqive të mëdha për Ballkanin para Luftës së Parë Botërore quhej një “Lojë e Madhe”?

Termi “Lojë e Madhe” u përdor për herë të parë për luftën për epërsinë në Azinë Qendrore, e cila zgjati pothuajse të gjithë shekullin e 19-të. Ekziston një paralel thelbësor për Ballkanin: për fuqitë rivale, ai ishte vendi për të zbatuar qëllimet imperialiste dhe hegjemoninë globale.

Në fund të shekullit të 19-të, Evropa u zhvendos nga “pikëpyetja orientale”. Pse ishte “i shqetësuar Bosfori”?

Perandoria Osmane u shkatërrua, por dhe stabiliteti në Ballkan, ku sferat e ndikimit të Rusisë, u rrit. Çdo ndryshim territorial nënkuptonte gjithashtu një ndryshim në bilancin e pushtetit dhe një kërcënim për interesat imperialiste.

Cilat ishin interesat e fuqive të mëdha në Ballkan në atë kohë?

Rusia kishte ambicie për t’u zgjeruar në juglindje. Donte të forconte pozicionin e saj strategjik në Mesdhe dhe në Detin e Zi, që të lundronte me anije ushtarake, por gjithashtu për të transportuar grurin e vet në rajon. Ajo gjithashtu e shihte veten si një fuqi mbrojtëse e pakicave ortodokse në perandoritë e Habsburgëve dhe Osmanëve dhe mbështeti kryengritjet nacionaliste të “vëllezërve sllavë”. Austria gjithashtu kishte interesa strategjike, por mbi të gjitha kishte frikë për ekzistencën e perandorisë së saj shumëkombëshe. Anglia dhe Franca ishin kryesisht në rrezik për sigurinë e rrugëve të tyre tregtare në Mesdheun lindor.

A ka vazhdimësi? A ka mbetur ndonjë gjë nga traditat e mëdha, siç është ideja e ortodoksisë që sot kërkojnë të jenë nën udhëheqjen e Rusisë?

Moska ende mban lidhje veçanërisht të ngushta me vendet ortodokse si Serbia, Mali i Zi, Republika Srpska në Bosnje dhe grupe të caktuara në Maqedoni. Sidoqoftë, lidhjet kulturore dhe historike sllavo-ortodokse me sllavetët ballkanikë kanë shumë rëndësi simbolike sot.

A ka Rusia, ende interesa jetike në Ballkan? Apo po bën gjeopolitikë atje?

Ndryshe nga shekulli i 19-të, Rusia nuk ka më ndonjë interes vital në Ballkan. Rusia e përdor rajonin si një fazë të projeksionit të energjisë. Marrëdhëniet me Perëndimin, pas aneksimit rus të Krimesë, janë bërë mjaft të ashpra. Ballkani siguron një hapësirë ku Moska mund të tregojë rëndësinë e saj si një fuqi e madhe dhe të vendosë Perëndimin nën presion. Politikanët vendas gjithashtu duan të shënojnë një pikë kthese: Shfaqja demonstrative e Rusisë në Ballkan, një hapësirë historike e politikës hegjemoniste ruse, duhet të japë prestigjin dhe më shumë mbështetje Putinit.

A mund të jepni një shembull se si Moska po përdor levën gjeopolitike?

Rusia mbështet Serbinë në politikën e saj kundër Kosovës. Moska ka përdorur fuqinë e vetos në Këshillin e Sigurimit të OKB për të bllokuar njohjen e Kosovës. Aktualisht ajo dëshiron të parandalojë mbi të gjitha që pas Malit të Zi edhe Serbia të bashkohet me NATO. Në përgjithësi, megjithatë, ndikimi i Rusisë në rajon shpesh mbivlerësohet. Nuk ka “plan të madh” dhe asnjë vizion strategjik për Ballkanin, ndryshe nga ish-Bashkimi Sovjetik.

Le të shikojmë më në jug në hartë, në shtetin pasardhës të Perandorisë Osmane, Turqi. Sa e pranishme është ajo në Ballkan?

Turqia është shumë e dukshme në jetën publike, veçanërisht në Bosnje dhe Herzegovinë. Ajo ofroi ndihmë humanitare gjatë luftës dhe siguroi shumë ndihma për rindërtim pas luftës. U restaurua trashëgimia osmane, por u ndërtuan edhe xhami. Shumë boshnjakë studiojnë sot në Turqi. Sot, qeveria turke po punon shprehimisht për të eliminuar ndikimin e interpretimeve të padëshiruara të Islamit, siç është lëvizja e Gylenit dhe për të frenuar ndikimin e botës arabe dhe Iranit. Rastësisht, sa i përket investimeve ekonomike, vendet e rajonit kanë shpresuar për më shumë nga Turqia. Ata janë ende prapa Rusisë.

Ne tashmë kemi folur për ortodoksinë dhe pan-sllavizmin. Po për Turqinë çfarë mund të themi?

Kërkesat e Turqisë u shfaqëb në vitet 1990 për të krijuar një lloj patronazhi turk ndaj ish-zonave osmane në Kaukaz, Lindjen e Mesme dhe Ballkan. Doktrina e paraqeti veten si një alternativë për integrimin në BE. Ajo u zhvillua nga intelektualët dhe politikanët turq, duke përfshirë ish-kryeministrin Ahmet Davutoglu. Ka dy variante: një version më imperialik e sheh Turqinë si një fuqi hegjemonike në rajon. Një variant i orientuar nga ana fetare synon ribashkimin e shoqërive mbizotëruese laike të Ballkanit.

Arabia Saudite dhe Irani janë shfaqur gjithashtu si lojtarë të rinj në Ballkan. Si e shikoni qëndrimin e tyre?

Arabia Saudite dhe Irani në veçanti konkurrojnë me njëri-tjetrin në Ballkan, por gjithashtu janë përfshirë Emiratet, Sudani, Indonezia dhe Malajzia. Lufta në Jugosllavi u dha shteteve islamike mundësinë për të fituar një terren në rajon, për shembull nëpërmjet ndihmës humanitare, por edhe nëpërmjet shoqatave arsimore. Shtetet islame garojnë për shprehjen “e drejtë” të Islamit dhe mbajnë argumentet e tyre në rajon. Myslimanët e Ballkanit ishin gjithmonë sunitë. Kohët e fundit, ka edhe shiitë, vehabitë dhe islami i epokës së re.

Bosnja është në qendër të përpjekjeve të islamizimit nga jashtë. A e karakterizon tashmë jetën e përditshme atje?

Angazhimi aktiv ndaj Islamit dhe praktika e fesë sot luan një rol shumë më të madh në jetën publike sesa dhjetë vjet më parë. Këtë situate e shikon edhe në komunikimet mes grave, gjë që nuk ishte aq e zakonshme në të kaluarën. Pjesërisht, besimtarët paguhen nëse jetojnë sipas riteve fetare. Gjatë rrjedhës së ribashkimit, xhamitë monumentale u financuan nga jashtë.

Edhe përkujtimi i masakrës së Srebrenicës në 1995 u instrumentalizuar politikisht. Ekziston një tendencë për t’i kthyer  të gjithë boshnjakët në islamin, edhe nëse nuk ishin apo nuk janë myslimanë të devotshëm. Srebrenica – gjenocidi i parë i njohur ndërkombëtarisht në tokën evropiane pas vitit 1945 – është negociuar si trauma kolektive e një kombi të tërë që krijon identitetin. Ajo që ndodhi atje, është treguar pjesërisht. Çështje thelbësore, kjo ngjarje është transmetuar dhe kujtuar si narrativa origjinale e kombit boshnjak dhe është përcaktuar ekskluzivisht si komb mysliman.

Simbolizmi fetar luan gjithnjë e më shumë një rol në hapësirën publike. Megjithatë, kjo vlen edhe për islamin por edhe për krishterimin.

Feja gjithnjë e më shumë po përdoret si një shenjë identiteti dhe kriteri i përjashtimit në të gjithë rajonin. Shoqëritë janë të ndara si etnike, kulturore dhe politike, siç është edhe kujtesa historike. Shpesh, besimi krijon identitetin kombëtar, jo gjuhën ose kulturën. Politikat nacionaliste dhe bashkësitë fetare janë si të grupuara bashkë. Nga ana tjetër, edhe kishat e krishtera konkurrojnë. Pas konfliktit të brendshëm-maqedonas në vitin 2001, u ndërtua një kryq i madh mbi kryeqytetin Shkup. Sfondi i këtij simboli është një e katërta e maqedonasve, pasi pjesa tjetër janë shqiptarë myslimanë. Kjo është mënyra se si shumica ortodokse sllave bënte thirrje se: Ne jemi një vend i krishterë.

Kina ka investuar 10 miliardë dollarë në projekte infrastrukturore në Ballkan gjatë dhjetë viteve të fundit. Çfarë dëshiron të arrihet me zgjerimin e rrugëve dhe porteve?

Si pjesë e projektit të “Rrugës së Re të Mëndafshit”, do të krijohet një korridor transporti për të sjellë mallra kineze në Evropë. Me marrëveshjet e tregtisë dhe kredisë, vendet janë gjithashtu të lidhura me këtë partner të ri ekonomik për një afat të gjatë. Megjithatë, eksporti i ideologjive apo vlerave nuk është i lidhur me këtë.

Pas Serbisë dhe Malit të Zi, Komisioni i BE-së tani gjithashtu ka hapur perspektivat e pranimit për Shqipërinë dhe Maqedoninë. Por nuk ka ndonjë datë konkrete për pranim. Çfarë ofron BE?

Perspektiva evropiane për vendet e Ballkanit Perëndimor vazhdon. Ata gjithashtu duhet të lidhen më fort me Evropën me një sërë ndihmash konkrete, por pa një datë konkrete të aderimit. Aktivitetet e Turqisë, Kinës dhe Rusisë në veçanti shihen me shqetësim nga BE. Nga ana tjetër, BE është ende partneri kryesor tregtar dhe investitori më i madh në Ballkan. Dhe Ballkani Perëndimor është i angazhuar për vlerat demokratike dhe universale. Megjithatë, politika evropiane ka humbur shumë nga besueshmëria e saj gjatë viteve të fundit. Bashkimi është i ngarkuar me probleme të brendshme dhe shumica e popullsisë në Shtetet Anëtare ka të ngjarë të kundërshtojë zgjerimin e BE. Megjithatë, shumë njerëz në rajon po jetojnë me shpresën për një bashkim sa më të shpejtë.

Së fundi, loja e madhe në Ballkan a është një lojë globale?

Në epokën e globalizimit, në rajon ka shumë palë të interesuara sesa në të kaluarën. Nga ana tjetër, Ballkani nuk është më politikisht me interes vital strategjike ose ekonomike të fuqive të mëdha. Renditja në sistemin ndërkombëtar të energjisë elektrike nuk është negociuar kryesisht në këtë rajon. Kështu, nga Ballkani me siguri nuk do të dilte një tjetër luftë botërore. Fokusi i politikës ndërkombëtare ka lëvizur me kohë  në Lindjen e Mesme dhe  në rajonet e tjera të botës.

Burimi: nzz.ch

Përshtati: Tirana Today

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT