Bota

A e dini se “Lugina e Preshevës” në të vërtetë është Kosovë Lindore!

               Publikuar në : 20:32 - 13/09/18 lm

Diteve te fundit kur po bëhen deklarata e loje fjalesh me “korrigjimin” e kufijve nuk mungojne as loja tjeter e propagandes dhe spekulimeve duke u pretenduar ne mënyre tendencioze te “korrigjojne” terminologjine e toponimeve, sidomos ne viset e banuara me shqiptare (Medvegje, Bujanoc dhe Preshevë) qe per shqiptaret njihen si “Kosove Lindore” e per serbet si “Juzna Serbi” (Serbia Jugore). “Vërtetë nuk egziston “Lugina e Presheves”. Këtë term ia kanë lënë serbët. Ajo është Kosove Lindore!..” kane thene akademiket shqiptar për agjencine e lajmeve “Presheva Jonë”

Akademik Idriz Ajei: Lugina e Preshevës ka qenë dhe do të jetë Kosovë Lindore

Pajtohemi plotesisht me Arsicat, Stankovicat etj.. te cilet se “nuk egziston Lugina e Presheve,  thene akademiket nga Presheva për agjencie e lajmeve “Presheva Jonë”.  Sipas tyre “as termi Serbi gjeografikisht e as hisotrikisht nuk ka egzistuar kurre, por sot egziston pas popullimit, ardhjes se serbeve nga karpatet ruse ne keto vise te ballkanit, ne tokat Ilire, ne kufi me tokat shqiptare. Sikur Lugina e Presheves qe sot eshte e populluar me shumice shqiptare edhe termi Serbi nuk ka egzituar para disa shekujve.”

Te kujtojme konstatimin e një historian te njohur serb (Rade Mihaljcic) i cili ne librin e historise per shkollaret serb, te shtypur nga Instituti për tekstet në Beograd, ai nder tjera thote se “Shqiptarët janë popull i lashtë dhe autokton në Ballkan, kurse serbët janë të ardhur nga lindja…”.(“Albanci su starosedeoci a Srbi dosljaci na Balkan!”), transmeton “Presheva jonë”.

Akademikët nga Presheva (Hivzi Islami, Nexaht Daci, Idriz Ajeti, Ramiz Abdyli..) dite me permes agjencise s elajemeve “Presheva Jonë” ju kishin kunder idese se akademikur Rexhep Qoses i cilim po ashut pe rkete gajencie lajmehs kihste dejlaruar “Veriu Serbisë, Presheva Koasovës”. Ku pergjigjia e akamedkeve nga Presheva ishin te e qarte duke ju pergjigjur Qosjes se “as Veriu as Lugina nuk janë të Serbisë, por të Kosovës dhe Shqipërisë”

“Rina nuk duhet te leshojne vendin perkunder diskrimnimit, nxitjeve te serbeve me metoda te larmishme te presionit, ndryshe nuk mund të quhet ajo pjese shqipatre Kosovë Lindore. Ju a nuk po e shfni se Serbia për 2-3 kisha në Kosovë, Kosovën edhe pas kapitulimit ende vazhdon ta quaj Serbi?! Qëllimet e Serbisë në Luginën e Preshevës dikund po i realizon me sukses e dikund po vazhdon. Për Medvegjën do të thoja se situata atje është e mjerushme, sa i përket perspektivës së shqiptarëve në atë komunë, ku dikur ishte e populluar me shumicë shqiptare, ndërsa sot aty dominojnë serbët dhe janë bërë artifialisht shumicë.” ka deklaruar akademiku dr. Idriz Ajeti.

Ish-presidenti i Turqise Kenan Evren: Presheva ka qene pjese e Kosovës prandaj edhe quhej Vilajeti i Kosovës, ndryshe do te quhej Vilajeti i Pcinjes apo i Serbisë..

Historiani dhe akademiku tjeter i njohur shqiptar Prof. dr. Ramiz Abdylit ne bisede per agjencine e lajmeve “Presheva Jonë” ka pohur se “kontributi dhe ngazhimi i shqiptarëve nga Kosova Lindore (Presheva , Bujanoci dhe Medvegja) eshte i madh në çlirimin kombëtar nga okupatorët” turq dhe serb. Sipas tij “më 25 korrik 1912, forcat kryengritëse të Kazasë së Gjilanit e të trevës së Bujanocit, çliruan Tërnocin dhe ne vijim pjese tjera te Medvegjes, Bujancoit dhe Presheves qe atehere njiheshin si Vilajeti i Kosovës apo Kosove Lindore.”

Se ishte Presheva Kosove Lindore deshmon edhe ish-presidneit i Turqise Kenan Evren (me origjine nga Presheva) i cili ne intervisten me gazetarin e agjencise së lajmeve “Presheva jonë” me tiull “zoti gazetar mos me thuaj president turk, por i Turqise” kishte pohuar se “Presheva ka qene pjese e Kosovës prandaj edhe quhej Vilajeti i Kosovës, ndryshe do te quhej Vilajeti i Pcinjes apo i Serbisë..” Ai ka rrefyer se si “familja jone ishte viktime e shytpjes dhe presionit sistematik serbe dhe ne shqiptaret nga Kosova Lindore u desht te ikim prej zorit do ne Tuqqi, do ne Shiperi e jashte vendit ne Itali e Amerike..”

Madje termin “Lugine e Preshevës” vete serbet fillimisht e kishin zbuluar dhe perdorur, por duket se fundit i kane rene “pishman” sepse kete rajon me kete terme eshte sensiblizur, madje nderkombetarizuar si “Lugine e Preshevës”. Kete term sot e perdorin jo vetëm autoritetet dhe mediat serbe ne Beograd por edhe mbare ato boterore dhe nderkombëtare (OKB, NATO, BE etj..) dhe tash duket se disa analisteve serbe, ju ka ikur treni, jane vone per ta ndyshuar emrin “Lugine e Presheves” ashtu sikur qe s’mund te ndryshohet emri “Serbi”. (“La Vallée de Preševo, toujours ballotée entre Serbie et Kosovo“; “Presevo Valley seeks union with Kosovo)

Sepse shqiptaret e Presheves Prishtines, Tiranes pata se ta quanin “Lugine e Presheves” e quanin Kosove Lindore. Por ky terme ju imponua nga politikaj e media serbe me qellim te minimizimit dhe “humbjes së gjurmeve” apo lidhjeve me Kosoven.

Do përkujtuar se Serbet jan te prrire të luajne me termonologji topografike sikur tash se fundit me “Luginen e Presheves” sikur dikur (para 1999) me emrin e Kosoves, te cilen e quanin here “Kosmet” e here “Kosovo i Metohija”, ka shkruar agjencia e lajmeve “Presheva jonë”Résultat de recherche d'images pour "presheva"

Kthehu
WhatsApp Denonco ne TT